fbpx

Mindfulness na łonie natury

czyli trening uważności w otoczeniu przyrody

Czy jest coś bardziej kojącego niż oddychanie świeżym powietrzem i otulanie się dźwiękami przyrody? Łączenie relaksacji z przyjemnością pobytu na łonie natury może być doskonałym sposobem na wyciszenie umysłu i odzyskanie harmonii wewnętrznej. Dlatego dzisiaj chcemy podzielić się z Wami kilkoma najskuteczniejszymi ćwiczeniami relaksacyjnymi, które możecie praktykować na świeżym powietrzu. A pogoda robi się coraz ładniejsza, więc okazji będzie wiele 🙂

Miłej lektury! 

chmury

Najskuteczniejsze ćwiczenia relaksacyjne

– propozycje do wykorzystania przez każdego i w każdym miejscu

 

Medytacja wśród drzew

Znajdź ciche i spokojne miejsce w lesie lub parku, gdzie możesz usiąść wygodnie na trawie lub oparciu drzewa. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Wdychaj powoli i głęboko, a następnie wydychaj powoli. Następnie skieruj swoją uwagę na dźwięki przyrody – szum drzew, śpiew ptaków, szum wody. Pozwól tym dźwiękom wpływać na Twoje zmysły i umysł, a jednocześnie utrzymuj wewnętrzną spokojną obserwację.

 

Spacer z uważnością

Podczas spaceru na świeżym powietrzu skup się na uważnym chodzeniu. Skoncentruj się na każdym kroku, odczuwając nacisk stopy na ziemię, przenosząc ciężar z jednej stopy na drugą. Bądź świadomy_a ruchów swojego ciała i przyjemności, jaką daje chodzenie. Od czasu do czasu zatrzymaj się i skup się na otaczającej Cię przyrodzie, korzystając ze wszystkich swoich zmysłów.

 

Pływanie w naturalnym zbiorniku

Jeśli masz dostęp do jeziora lub morza, wykorzystaj tę okazję do relaksującej kąpieli. Woda ma niezwykłe właściwości relaksacyjne, a połączenie jej z karojbrazami sprawia, że jest to jeszcze bardziej kojące. Pływaj powoli, pozwól sobie poczuć wagę wody na ciele i delektuj się chwilą, patrząc na szerokie horyzonty.

 

Ćwiczenie „Sześć zmysłów”

Wybierz się na spacer na łonie natury i skup się na swoich zmysłach. Zatrzymaj się na chwilę i skoncentruj się na:

Widzeniu: Oglądaj otaczający Cię krajobraz, zwracając uwagę na kolory, kształty i detale.

Słuchaniu: Wsłuchuj się w dźwięki przyrody – ptaki, szum drzew, szmer wody.

Węchu: Wdychaj powietrze i czerp zapachy roślin, kwiatów czy świeżego powietrza.

Dotyku: Dotknij drzewa, trawy, kamieni – poczuj ich fakturę i temperaturę.

Smaku: Jeśli jest to możliwe, spróbuj coś smakować – np. owoc z drzewa lub wodę z naturalnego źródła.

Wewnętrznych odczuciach: Zwróć uwagę na to, jak Twoje ciało reaguje na otoczenie – czy czujesz rozluźnienie, napięcie, przyjemność.

 

Pamiętaj, że praktyka uważności to proces, który wymaga regularności i cierpliwości. Wprowadzając te ćwiczenia do swojego życia, będziesz mógł_mogła coraz bardziej doświadczać piękna i spokoju, jakie niesie ze sobą kontakt z naturą.

Ela Pogudz
Marketing Manager Varsztatovni

Adeptka marketingu internetowego i główna copywriterka. Po godzinach zapalona zumbiara i miłośniczka DIY. Fascynują ją moc niuansów językowych oraz zawiłości komunikacji międzyludzkiej.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.