Opis zajęć:Warsztaty Pisania Kreatywnego
Od pomysłu do historii

Start semestru od marca 2020
Poznań (zobacz też inne warsztaty)

Zajęcia 13 kwietnia nie odbędą się (Wielkanoc)

Zajęcia już ruszyły, ale do drugiego spotkania można dopisać się do grupy, nie płacąc za pierwsze warsztaty

To umiejętność tworzenia ciekawych opowieści.

To przede wszystkim przełamywanie schematów, wydobycie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni. To również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji i – dla niektórych – sposób na życie.

Nie każdy, kto uczy się kreatywnego pisania, musi zostać pisarzem. Umiejętność ta przydaje się jednak w bardzo zaskakujących sytuacjach, np. podczas rozmowy o pracę czy przemówienia weselnego na ślubie przyjaciółki, kiedy nie cierpicie pana młodego…
Są w życiu momenty, gdy musimy wystąpić publicznie i przemawiać do ludzi, a czasem po prostu chcemy kogoś porwać ciekawą wypowiedzią, zgrabnie przekształcając nasze myśli w słowa.

Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe metody tworzenia historii (trzy akty, sekwencje), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Doświadczą też improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii, zarówno podczas pracy w grupach, jak i indywidualnie.

Poruszymy też tematykę wydawania własnych dzieł oraz promowania ich ze strony autora. Dowiemy się, jak rozmawiać z wydawcami i przedstawiać nasze dzieła, tak, by ich zainteresowały.

Warsztaty będą też miejscem, gdzie będziemy mogli porozmawiać też o własnych pracach, znaleźć inspirację, sięgnąć do wnętrza oraz wymienić się feedbackiem.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję stworzyć w całości opowiadanie gotowe do wysłania na konkurs literacki.

Umiejętności i relacje w pakiecie! 🙂

Prowadzący:


Emilia Teofila Nowak

Poznanianka. Debiutowała w 2015 roku powieścią współczesną pt. Piromani. W 2018 ukazały się jej opowiadania O trzech wykastrowanych kotachoraz Niepokonana Helena Stein. Na początku roku 2020 ukaże się jej druga powieść. Aktualnie pracuje nad trzecią. 

Przez blisko trzy i pół roku pracowała w wydawnictwie podróżniczym, gdzie utworzyła imprint fabularny. Zajmowała się m.in. selekcją maszynopisów, pozyskiwaniem nowości wydawniczych, koordynowaniem procesu publikacji oraz marketingiem książki.

Obecnie prowadzi własną firmę, opartą na działalności bloga fabrykadygresji.pl, na którym pisze o pisaniu. Pomaga selfpublisherom i debiutantom, konsultuje umowy wydawnicze, prowadzi indywidualne lekcje pisania, organizuje spotkania autorskie oraz patronuje inicjatywom związanym z kulturą i sztuką. Współpracuje z dużymi wydawcami przy promocji nowych tytułów.

W wolnym czasie podróżuje po świecie oraz rubieżach własnego umysłu.

 Zdjęcia warsztatowe:

Plan zajęć:

 1. Zapoznanie. Refleksja nad indywidualnymi celami pisarskimi. Omówienie planu zajęć. Start historii, ale na opak, czyli jak zacząć, żeby skończyć. Wybór tematu na opowiadanie. Sztuka planowania. Pisarska bibliografia.
 2. Budowa fabuły (schemat napięcia dramaturgicznego) i ćwiczenia indywidualne + film i ćwiczenia grupowe. Omówienie pomysłów.
 3. Utrwalenie schematu napięcia dramaturgicznego (praca indywidualnie, w parach oraz większych grupach). Struktura opowieści. Sceny i sekwencje.
 4.  Dialogi i rodzaje narracja. Ćwiczenia indywidualne. Podteksty, drugie dno. Praca w grupach.
  5.
  Indywidualny styl pisarski. Odkrywanie i rozeznanie we współczesnej literaturze polskiej, zarówno popularnej jak i pięknej. Ćwiczenia indywidualne.
  6.
  Archetypy postaci. Psychologia bohatera. Ćwiczenie indywidualne na postrzeganie. Motywacje ukryte i zewnętrzne. Podstawowy podział temperamentów według T. Eriksona. Temperament kontra charakter. Budowa bohatera (RPG + karty pracy).
 1. Indywidualne ćwiczenie na rozpisanie. Koluzje i ich wpływ na fabułę. Tricki literackie.  Omówienie fragmentów tekstów wybranych osób. Wzajemny feedback. Wstęp do sztuki redagowania.

 2. Tekst ładny czy tekst brzydki? Ćwiczenie na rozpisanie. Gatunki literackie i środki stylistyczne. Gra rywalizacyjna. Omówienie fragmentów tekstów wybranych osób, wzajemny feedback.
 3. Sztuka opisów. Emocje. Wydobycie uczuć bez ich nazywania. Refleksja nad zrozumieniem i empatią. Praca w parach z innymi dziełami kultury. 
 4. Poezja. Artystyczna, manualna praca indywidualna. Teoria piosenki disco polo. Omówienie fragmentów tekstów wybranych osób, wzajemny feedback. 
 5. Jak przywoływać wenę na zawołanie? Omówienie fragmentów tekstów wybranych osób, wzajemny feedback. Trzy drogi publikacji tekstu na polskim rynku wydawniczym. Przełamywanie barier pisarskich i sposoby na blokady.
 6. Ćwiczenie na rozpisanie. Wygrywanie konkursów literackich. Tworzenie i budowanie marki osobistej autora w dopasowaniu do poziomu jego intro- i ekstrawertyzmu, wstęp do marketingu książki. Omówienie fragmentów tekstów wybranych osób, wzajemny feedback. Dalsze kroki.

Gdzie i kiedy odbywają się spotkania?

Warsztaty odbywają się w poniedziałki o 17:00 od
16 września 2019 w Centrum Konferencyjnym przy
ul.Ogrodowej 12 w Poznaniu. Prowadzi Emilia Nowak.

Kurs składa się z 12 zajęć.
Pojedyncze zajęcia trwają 2 godziny.

UWAGA! 11 listopada zajęcia się nie odbędą (Święto Niepodległości)

Ile osób liczy grupa i jakie są przedziały wiekowe?

Grupa liczy do 12 osób i jest przeznaczona dla odorosłych (bez górnej granicy wieku)

Jeżeli jesteś poniżej grupy wiekowej, ale wiesz, ze odnajdziesz się na warsztatach ze starszą grupą – również zapraszamy!

Mapa:

Ogrodowa 12 Poznań

Zapisy zamknięte!

Niestety na te warsztaty zapisy zostały zakończone.
Zapraszamy do rzucenia okiem na wakacyjne warsztaty – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie!

Zapisy trwają u nas cały rok, więc jeśli wrócisz tu za kilka dni – możliwe że znajdziesz rekrutacje do następnej grupy 🙂

Wszelkie pytania prosimy śmiało kierować na mail: zapisy@varsztatovnia.pl,   lub na nasz numer: 6666 444 05

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi aktualnościami, projektami, rekrutacjami i sezonowymi wydarzeniami - zachęcamy do dopisania się do newslettera na stronie kontaktu

Do zobaczenia na zajęciach! 🙂