COVID-19: Planowane wznowienie zajęć stacjonarnych.

Z uwagi na zmianę obostrzeń sanitarnych zajęcia stacjonarne w Varsztatovni są chwilowo wstrzymane - opublikowaliśmy planowaną datę ich wznowienia. Aktualny status zajęć stacjonarnych w poszczególnych miastach i szczegóły dotyczące ich przywrócenia znajdziesz tutaj.

Warsztaty w Warszawie

2021

Na tej stronie zobaczysz trwające zapisy w Warszawie.
By zobaczyć, co dzieje się w innych miastach – kliknij poniżej:

Warsztaty wokalne

WARSZAWA

Kolejna tura warsztatów wokalnych jest dedykowana dla osób początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Podczas zajęć zgłębimy  podstawy śpiewu, oddechu, budowy aparatu głosowego i rezonatorów, a także zajmiemy się indywidualną interpretacją kreatywną w utworach.

Uczestnicy będą mieli okazję rozwijać słuch harmoniczny podczas śpiewu w wielogłosie, a także nauczyć się pracy z mikrofonem.

Warsztaty z kreatywności

WARSZAWA

Pamiętasz jak będąc dzieckiem osiedlowy trzepak potrafił zamienić się w tramwaj, by chwilę później stać się baobabem, po którego gałęziach zwinnie przeskakiwały małpy człekokształtne? A może przypominasz sobie krzesło, które zaraz po obiedzie mogło służyć jako ciasne wejście do króliczej nory, siodło rączego wierzchowca, bocianie gniazdo, czy tysiąc innych rzeczy?

Kreatywność nie jest darem, który otrzymują jedynie wybrani ale zdolnością, która drzemie w każdym z nas, czego najlepszym przykładem są dzieci. W ciągu życia nasz potencjał twórczy napotyka na szereg barier: część z nich powstaje na gruncie systemu edukacji, część za sprawą innych ludzi, a kolejne tworzymy my sami.

Warsztaty teatralne

WARSZAWA

 Na warsztatach teatralnych stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę, bo wierzymy że to właśnie ona otwiera nas na spontaniczne działania i zachęca do poszukiwania własnej autentyczności i nowych form ekspresji, w grupach zarówno młodzieżowych jak i dorosłych.

We wspólnej pracy warsztatowej wykorzystamy całą gamę narzędzi. Wspólnie stawimy czoło tremie, oraz popracujemy z własnymi emocjami, ucząc się wykorzystywać je na własną korzyść.

Performance

WARSZAWA

 Na warsztatach performance-owych w Varsztatovni pojawi się dużo świeżego spojrzenia na performance i image. Będziemy przyglądać się temu gdzie zaczyna się wypowiedź sceniczna i kiedy staje się interesująca.

Czy mam przyzwolenie na bycie widocznym? Jak chce być widziany? Ile daje sobie przestrzeni? Jaka forma przekazu najbardziej rezonuje z tym, co chcę powiedzieć? To spotkanie z sobą, z partnerem, z przestrzenią, z widzem. To zabawa i gra z nieskończonymi możliwościami. Poznanie siebie w twórczej, kreatywnej odsłonie, bez ocen, w prawdzie momentu, w wyczuleniu na wsłuchanie się w siebie, uczucia, intuicje i partnera. Spotykając twórcę w sobie, wyjdziemy poza schematy, granice komfortu, budząc kreatywność, wyobraźnię i swobodę. To możliwość dotknięcia radości płynącej z własnej spontaniczności w wyrażaniu siebie, z ciekawością i uwagą przyglądając się temu co i jak kreujemy.

Interpretacja piosenki

WARSZAWA

Jest to autorski program Roberta Janowskiego – słynnego prowadzągeo “Jaka to melodia?” i wspaniałeo artysty. Podczas „Interpretacji” czeka nas wiele wyzwań! Będziemy bawić się utworem i zwrócimy uwagę na jego plastyczną formę. Możemy sprawić, że słuchacz lub widz podczas występu będzie reagował entuzjastycznie… ale przecież może też wyjść w jego trakcie.

– To warsztaty dla tych, którzy myślą poważnie o zawodzie, ale też dla ludzi często występujących publicznie i pozostałych, którzy pragną dla własnej satysfakcji rozwijać się wokalnie i kochają muzykę oraz scenę – podkreśla Robert Janowski.

 

Pisanie kreatywne

WARSZAWA

Czym jest kreatywne pisanie? To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji.

Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznają także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

Warsztaty taneczne

WARSZAWA

Jamy taneczne to cotygodniowe szaleństwo taneczne dla każdego, kto chce się poczuć dobrze w swojej skórze, nauczyć się wyrażać emocje poprzez ruch oraz świetnie się bawić. Zapraszamy osoby początkujące oraz średniozaawansowane.

Będziemy wykorzystywać różne techniki taneczne tj. hip hop, taniec współczesny, dancehall, style afrykańskie i wiele innych. Nie mamy zamiaru się ograniczać, ponieważ uważamy, że nie powinniśmy szufladkować sztuki. 

Jamy wokalne

WARSZAWA

Jamy to cotygodniowe szaleństwo wokalne dla każdego, kto chce nauczyć się nowych technik emisji głosu, poznać nietypowe ćwiczenia oddechowe oraz po prostu świetnie się bawić! Zapraszamy osoby średniozaawansowane oraz takie, które ukończyły lub są w trakcie kursu w Varsztatovni.

Na zajęciach będziemy wykonywać rutynowe ćwiczenia, które będą miały na celu kontrolę ciała oraz poprawę kondycji głosu. Zajęcia obejmować będą pracę nad techniką wokalną: emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem, pracy nad ciałem i postawą, interpretacją tekstu oraz pracę nad ruchem scenicznym.

Zostań z nami na dłużej!

Jeśli chcesz być od czasu do czasu informowany o naszych warsztatach, otwartych wydarzeniach i być na bieżąco z naszymi rekrutacjami, zachęcamy do wpisania się do newslettera 🙂    Treść newsletterów dopasowujemy do miast 🙂


    Chcę być informowany o nowo otwartych grupach wybranych warsztatów w moim mieście

    Warsztaty wokalneWarsztaty teatralne / improWarsztaty ruchowe / taneczneWarsztaty kreatywne / pisarskieWszystkie warsztaty
    Z newslettera możesz w każdej chwili wypisać się klikając link w mailu.

    POPRZEDNIE WARSZTATY

    Zobacz, co zrealizowaliśmy w przeszłości!

    Warsztaty performance-owe

    Czy mam przyzwolenie na bycie widocznym? Jak chce być widziany? Ile daje sobie przestrzeni? To spotkanie z sobą, z partnerem, z przestrzenią, z widzem. To zabawa i gra z nieskończonymi możliwościami. Poznanie siebie w twórczej, kreatywnej odsłonie, bez ocen, w prawdzie momentu, w wyczuleniu na wsłuchanie się w siebie, uczucia, intuicje i partnera. Spotykając twórcę w sobie, wyjdziemy poza schematy, granice komfortu, budząc kreatywność, wyobraźnię i swobodę. To możliwość dotknięcia radości płynącej z własnej spontaniczności w wyrażaniu siebie, z ciekawością i uwagą przyglądając się temu co i jak kreujemy.

    Rober Janowski 2 - Varsztatovnia

    Warsztaty z interpretacji piosenki

    Podczas „Interpretacji” czeka nas wiele wyzwań! Ale bez obaw – posiadanie niewielkiego doświadczenia wokalnego to także idealny moment, żeby zapisać się na warsztaty u Roberta Janowskiego. Prowadzący wzmocni nasze słabe strony i nauczy pokonywać bariery.

    Nie musisz wiele umieć – wystarczy, że dołączysz do nas! Będziemy bawić się utworem i zwrócimy uwagę na jego plastyczną formę. Od naszej wrażliwości, świadomości sceny, tekstu, naszego języka ciała i wreszcie od muzyki zależy, co stanie się w trakcie utworu!

    Rober Janowski 2 - Varsztatovnia

    Digital Painting

    Warsztaty miały na celu wprowadzić uczestników w temat grafiki komputerowej. Uczyliśmy  się wykonywania prostych operacji przy użyciu Photoshopa,  który  działa na większości systemów operacyjnych. Program można z powodzeniem wykorzystać zarówno do obróbki zdjęć jak i do tworzenia grafik artystycznych lub na potrzeby internetu oraz przeznaczonych do druku.
    1. Photoshop – podstawy, maski, warstwy, pędzle, narzędzia. Trochę teorii i narzędzi na dobry początek.
    2. Kreowanie świata wyobraźni. Foto manipulacja na podstawie wizji prowadzącej.
    3. Kreowanie świata wyobraźni. Foto manipulacja na podstawie Waszych pomysłów.
    4. Szlifowanie narzędzi photoshopowych, za pomocą których stwarzamy iluzję.
    5. Kolory, czemu są tak ważne przy budowaniu klimatu? Kolorowanie elementów baśniowych.
    6. Retusz – jak poprawnie go używać.

    Warsztaty malowania henną

    Podczas cyklicznych warsztatów malowania henną postaraliśmy się zgłębić jak najdokładniej trudną sztukę, jaką jest malunek henną.

    Na kursie:
    – Poznaliśmy historię tradycji mehendi (sztuki ozdabiania ciała henną)
    – Uświadomiliśmy sobie różnice między naturalną henną a farbami do ciała
    dostępnymi na rynku
    – Nauczyliśmy się przygotowywać samodzielnie pastę z henny oraz narzędzia
    do malowania
    – Poznaliśmy wszystkie tajniki pielęgnacji wzoru z henny
    – Poznaliśmy tradycyjne oraz współczesne style mehendi
    – Poznaliśmy zasady kompozycji mehendi
    – Poznaliśmy kilkanaście podstawowych motywów, z których samodzielnie
    komponowaliśmy wzory
    – Trenowaliśmy precyzję i cierpliwość
    W części zaawansowanej dodatkowo:

    A przede wszystkim zdobyliśmy nowe hobby i nawiązaliśmy nowe znajomości!

    Jamy taneczne dla każdego!

    Jamy to cotygodniowe szaleństwo taneczne dla każdego, kto chce się poczuć dobrze w swojej skórze, nauczyć się wyrażać emocje poprzez ruch oraz świetnie się bawić. Zapraszamy osoby początkujące oraz średniozaawansowane.
    Na zajęciach wykonujemy rutynowe ćwiczenia, które będą miały na celu kontrolę ciała, wzmacnianie mięśni oraz poprawę koordynacji ruchowej. Pojawią się również ćwiczenia improwizacyjne dostosowane do poziomu grupy. Na każdych warsztatach odkrywamy i uczymy się wyrażać nowe emocje oraz staramy się odgrywać różne postacie. Na koniec każdego treningu uczymy się choreografii współgrającej z daną tematyką zajęć.

    Niezwykła Grupa Teatralna

    Warsztaty teatralne dedykowane były dla młodzieży od 16 roku życia, którzy pragną rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z teatrem. Podczas 13 spotkań postaraliśmy się stworzyć etiudę dotyczącą tematów bliskim uczestnikom.

    To oni zdecydowali o czym chcą mówić, prowadząca podpowiedziała natomiast jak to zrobić by było to “sceniczne”. W trakcie spotkań powalczyliśmy z tremą, nauczyliśmy się pracy w grupie i daliśmy upust wyobraźni. Postaraliśmy się NIE być mili, NIE być grzeczni i poprzez Teatr powiedzieć światu o tym co się nam nie podoba!

    Warsztaty wokalne z Sebastianem Dudzikiem

    Warsztaty wokalne były dedykowane dla osób początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Podczas 12 spotkań zgłębiliśmy podstawy śpiewu, oddechu, budowy aparatu głosowego i rezonatorów, a także zajęliśmy się indywidualną interpretacją kreatywną w utworach.

    Grupowe zajęcia wokalne dały możliwość nauki pracy w zespole. Zajęcia obejmowały pracę nad techniką wokalną: emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem, interpretacją tekstu oraz pracę nad ruchem scenicznym. Uczestnicy mieli okazję rozwijać słuch harmoniczny podczas śpiewu w wielogłosie, a także nauczyć się pracy z mikrofonem. Korzystaliśmy z szeregu technik wokalnych, np: mix, curbing, twang, belcanto

    Acroyoga od podstaw

    Acroyoga, czyli joga akrobatyczna trenowana w parach, łączy w sobie trzy dyscypliny: jogę, akrobatykę i terapeutykę. Pozwala ona rozbudować naszą ogólną koordynację, równowagę, siłę i rozciągnięcie. Jednocześnie sprawiając niezwykle wiele frajdy, ucząc nas zaufania do innych ludzi oraz wyrażania swoich potrzeb i słuchania potrzeb innych.

    W trakcie 14 zajęć poznaliśmy jej podstawy, dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie trenować, dostaliśmy dawkę inspiracji i wskazówek do dalszego rozwoju oraz odkryliśmy w sobie nieskończone pokłady pozytywnej energii.

    Warsztat był przeznaczony dla osób, które nie miały styczności z Acroyogą lub ich doświadczenie jest niewielkie. Podczas warsztatów nauczyliśmy się jak prawidłowo przygotować i rozgrzać swoje ciało, poznaliśmy podstawowe pozycje acroyogowe, a następnie przejścia między nimi oraz całe sekwencje ruchów (tzw. wasching maschine). Zajęcia zakończyły się sesją wzmacniającą oraz rozciągającą.

    Otwarte warsztaty szkicu węglem

    Odbyły się kolejne już warsztaty szkicu węglem, tym razem prowadzone przez nową artystkę – Agatę Kwiatkowską (https://www.facebook.com/alaszukaolowka/)
     
    Na warsztatach złapaliśmy węgielki w dłoń i nauczyliśmy się skutecznego szkicowania martwej natury w postaci owoców, dostępnych potem w celach konsumpcyjnych. Warsztaty były kierowane dla początkujących i średniozaawansowanych szkicowników.

    „Motywatornia” – warsztat coachingowy

    „Motywatornia” to sztuka odnalezienia swojego celu, poprzez pasję i zamiłowanie do tego co się chce robić w życiu. Podejście do człowieka jako jednostki, nie jak ogółu społeczeństwa, nauka robienia rzeczy innych, odważnych, wychodzenie spoza swojej strefy komfortu, poza którą dzieją się rzeczy niezwykłe, gdzie człowiek się rozwija i poznaje samego siebie.
    Kluczem do szczęścia i osiągania sukcesów w życiu zawodowym jak i prywatnym jest poznanie siebie, nauka życia ze sobą samym, poznanie swoich mocnych i słabych stron, ciągły rozwój oraz odporność na krytykę.
    Nie można się bać próbować i robić rzeczy innych, tylko dzięki temu możemy rozwijać siebie jako ludzkość ale i udoskonalać nasz świat.
    Na warsztatach powiedzieliśmy sobie o tym jak odnaleźć w życiu to coś dzięki czemu budzimy się i dzięki czemu spać nie możemy, czyli jak odnaleźć swój cel i do niego dążyć. Jak zweryfikować, że cel jest prawdziwy i płynie prosto z serca, a to co robimy nie jest na pokaz.

    Spotkanie w formie kameralnych warsztatów poprowadziła Alina Korytkowska – instruktorka fitness, wioślarka i motywatorka.

    Otwarte warsztaty pracy w grupie

    Mieliśmy przyjemność zaprosić Was na już drugie otwarte kameralne warsztaty, na których omówiliśmy tematykę działalności społecznej, rozpoczynania działalności i pracy grupowej nad projektem.. Zaprosiliśmy szczególnie młodych i kreatywnych, których rozpiera chęć do działania i szukają miejsca, gdzie uda im się rozwinąć skrzydła.
    Spotkanie poprowadzili Michał Łyszkowski i Karolina Płocka z organizacji społecznej SWAP i było ono podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

    Terapia Teatralna

    Pierwsze zajęcia teatralne z serii Terapia Teatralna nie były warsztatami typowo aktorskimi, jak pozostałe nasze wydarzenia. Terapia Teatralna miała za zadanie wyciszyć, ukoić i poukładać zestresowane samopoczucia jej uczestników. Było więc spokojnie, otwarcie ale i ambitnie.

    Tematyką otwierającego spotkania był Las, poprowadzili je zaś aktor improwizacji Michał Łyszkowski przy asyście utalentowanej studentki Szkoły Aktorskiej Machulskich – Moniki Mrowińskiej. 

    Warsztaty Impro dance

    Impro dance to program taneczny połączony z improwizacją teatralną. Jest to wysyłanie sygnałów z ciała, reagowanie na impulsy i ruszanie się do muzyki dobieranej spontanicznie. To powrót do własnych instynktów i wyłączanie analizy, standardów i wstydu. Impro Dance łączy w sobie gry i zabawy integracyjne, zumbę, aerobik, organic dance oraz taniec grupowy. To nie tylko świetna zabawa, ale i wysiłek fizyczny, który zadba o dobrą formę, poprawę samopoczucia i kondycji.
    Zapraszamy do wspólnej podróży, gdzie ciało ma pierwszeństwo nad rozumem.
    Impro Dance to autorski program Nel Gwiazdowskiej - magister socjologii, instruktorki zumby, animatorki czasu wolnego w turystyce, improwizatorki.
    Na zajęciach uczestnicy poznali podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznali także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

    Warsztaty pisania kreatywnego

    Czym jest kreatywne pisanie? To takie może trochę "hipsterskie" określenie na umiejętność tworzenia ciekawych opowieści. To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji i – dla niektórych – sposób na życie.
    Na zajęciach uczestnicy poznali podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznali także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

    Mózg na przestrzeni dziejów – wykład popularnonaukowy

    Wiedza o ludzkim ciele zmieniała się na przestrzeni dziejów. Na wykładzie opowiedzieliśmy o tych pacjentach i badaczach, którzy brali udział w kształtowaniu wiedzy, którą posiadamy dziś. Opowieść dotyczyła w dużej mierze historii nauki, więc zrozumie ją każdy, niezależnie od poziomu wiedzy biologicznej. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania:
    Co z neurobiologią mają wspólnego żabie serca czy turniej rycerski Henryka II?
    Ile prawdy jest w słowie „półgłówek”?
    Czy to co spotkało bohaterkę filmu „50 pierwszych randek” może spotkać Ciebie?
    I wiele innych…

    Zajęcia umuzykalniające dla dzieci

    Jako że zazwyczaj organizujemy warsztaty i spotkania dla uczniów i studentów – postanowiliśmy przełamać tą passę. Mieliśmy okazję zaprosić maluchy w wieku 4 – 6 lat (z rodzicami) na zajęcia umuzykalniające z towarszystwem fortepianu, odbywające się w sali koncertowej Domu Kultury „Praga”. Zajęcia poprowadzi Sara Nowakowska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Żyrardowie, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i akompaniantka Chóru Żyrardowskiego, która swoje muzyczne doświadczenie przekazuje dzieciom podczas warsztatów, które prowadzi w przedszkolach. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na muzykę, wzmocnienie koordynacji muzyczno-ruchowej oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Przy okazji maluchy zyskają okazję do dobrej zabawy z rówieśnikami, nawiązania przyjaźni, do wytańczenia się i nauczenia gry na prostych instrumentach.

    Popołudnie Inspiracji

    Inicjatywa SWAP- Spontaniczne Warsztaty Artystyczno-Praktyczne miała przyjemność zaprosić na Popołudnie Inspiracji, podczas którego przedstawiciele 4 inicjatyw społecznych m.in. zdradzili tajniki tworzenia projektów, opowiedzieli o genezie swoich idei i przedstawili co działalność społeczna zmieniła w ich życiu.

    Był też czas na pytania od publiczności, a my, członkowie SWAP-u przeprowadziliśmy krótkie wywiady z młodymi działaczami.

    W Centrum Kreatywności na ul. Targowej zagościli reprezentanci organizacji:

    Konferencja Młodych Liderów

    Bezcenne Listy

    Stereo/Typy

    Olimpiada Sportów Drużynowych Domów Dziecka

    O ludziach, którzy słyszą kolory

    Czy wiedziałeś o tym, że są ludzie którzy słyszą kolory? Percepcja wielomodalna polega na odbieraniu wrażeń pochodzących z kilku jednocześnie stymulowanych zmysłów. W trakcie warsztatu zostały omówione niektóre koncepcje dotyczące tego niezwykłego zjawiska. Czy synestezja to dar czy przekleństwo? Dokąd zaprowadzi nas substytucja sensoryczna? Jak bardzo rozwinie się technologia pod tym kątem? Już teraz możemy słyszeć kolory i korzystać z całej gamy kombinacji modalności. Czy dzięki temu człowiek wejdzie w szerszą mentalność?
     
    Wykład pod tytułem „O ludziach którzy słyszą kolory. Synestezja – perspektywa neuropsychologiczna i neurobiologiczna” poprowadziła Anna Kupryjaniuk.

    Malarstwo sylwetowe i szkic węglem

    Malarstwo sylwetowe to nic innego jak sztuka przedstawiania konturów i cieni malowanych przedmiotów za pomocą wyłącznie dwóch kolorów – czerni i bieli. Ze względu na przyjazność tego tematu dla początkujących jest idealnym rejonem do rozpoczęcia przygody z malarswem jako takim, ale opanowanie go w pełni to wciąż trudna sztuka.
     
    W temat wprowadziła nas nasza prowadząca: artystka – malarka Olga Pęsiek, której wybrane prace można było zobaczyć podczas warsztatów.

    Tajniki naurobiologii

    Ludzi od zawsze pasjonował i wciąż pasjonuje ludzki umysł. Jego mechanizmy działania nie są do tej pory do końca poznane, a większość uznawanych teorii krąży wokół sfery domysłów. Podczas serii spotkań wykładowych prowadzonych przez promotora nauki – Mariusza Gniadka poruszaliśmy pytania dotyczące funkcjonowania umysłu i naszej świadomości. Dodatkowo przytoczona została problematyka zaburzeń neurobiologicznych takich jak zespół Capgrasa czy synestezja. Na następnych spotkaniach można było posłuchać również o neuroteologii, czyli stosunku nauki i biologii do religii i rządzących nią przekonań.

    Neuronauka ma wiele pól odkrywczych, nie tylko ze strony biologii, więc spotkania nie są przeznaczone tylko dla osób powiązanych z naukami przyrodniczymi. 

    Podstawy emisji głosu

    Śpiew, krzyk, dźwięk, głos – od najdawniejszych czasów służyły naszemu gatunkowi do komunikacji i wyrażania siebie. Zarówno w formie artystycznej jak i czysto prozaicznej.
    Na tych Spontanicznch Warsztatach Artystyczno – Praktycznych nauczymliśmy się podstaw jego emisji. Początkujący mieli okazję zobaczyć jak operować czystą barwą głosu, ale i co bardziej doświadczeni znaleźli coś dla siebie. Wszystko pod różdżką naszej prowadzącej, trenerki wokalnej Almiry Evy. Zapoznać się z nią możecie na stronie: http://www.almiraeva.com/

    Otwarte warsztaty improwizacji

    Seria warsztatów poświęconych tematyce ekspresji na scenie, improwizacji wolnej i budowania scenicznego uniwersum w współpracy z innymi aktorami. Prowadzone były przez aktora improwizacji i członka grupy teatralnej Teatr Jednej Chwili – Michała Łyszkowskiego. Na warsztatach poruszaliśmy problem tremy i walki z nią w kreatywny sposób, odrzucaliśmy fizyczne spięcie i budowaliśmy improwizatorską praktykę, która po czasie pozwala płynnie i bez zastanowienia budować spektakle „z niczego”.

    O iluzji dla wtajemniczonych

    Czy nasze oko jest narzędziem idealnym i czy to co widzimy faktycznie pokrywa się z rzeczywistością? A może nasz wzrok jest niedoskonały, a nasz mózg myli się tworząc błędne projekcje, które nazywamy iluzją? Czy złudzenie zależy od budowy siatkówki? A może ma podstawy w wyższych ośrodkach kojarzeniowych mózgu? W jaki sposób dajemy się oszukać i czym dla nas jest iluzja, bądź złudzenie optyczne? Jak nie dać się oszukać?
     
    Na wykładzie postaraliśmy się odpowiedzieć na powyższe pytania, analizując procesy prowadzące do powstawania iluzji, skupiając się na zmyśle wzroku i drodze od siatkówki do samego mózgu. Mieliśmy  również okazję zobaczyć na własne oczy czym jest iluzja i przekonać się czy stawiając pieniądze w „grę w trzy karty” mamy szansę wygrać choćby złotówkę. Zobaczyliśmy również karciane sztuczki, wprost z „wielkiego ekranu” i przekonaliśmy się jak iluzjonista może kontrolować talię, nawet nie trzymając jej w rękach, wykład i pokaz iluzji poprowadzili Marcin Żebrowski i iluzjonista Saшa.