fbpx

Warsztaty w Warszawie

Na tej stronie zobaczysz trwające zapisy w Warszawie.
By zobaczyć, co dzieje się w innych miastach oraz online – kliknij poniżej:

Trwające zapisy:

Grafika - warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne

Na warsztatach aktorskich skupiamy się głównie na wyśmienitej zabawie, stanowi ona bowiem doskonały punkt wyjścia do innych działań, a także znalezienia swojego własnego sposobu na wyrażenie siebie. Proponujemy zajęcia teatralne, podczas których popracujemy nad takimi wyzwaniami jak trema czy inne emocje towarzyszące aktorom.

Grafika - warsztaty teatralne

Impro dla zaawansowanych

Zastanawiasz się, jak wyzwolić swoją kreatywność i odkryć nowe, nieznane dotąd możliwości? Czy chciałbyś oderwać się od codzienności i wcielić się w różne role? Jeśli tak, to improwizacja teatralna może być właśnie tym, czego szukasz! Dołącz do nas na ekscytujących zajęciach, gdzie nie ma gotowych scenariuszy ani reżysera, a jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Odkryj teatr jako narzędzie wyrażania siebie i spędź czas w inspirującym towarzystwie

Grafika - warsztaty teatralne

Queer Improv

Warsztaty z improwizacji tanecznej dedykowane osobom LGBTQ+, czyli rzetelny trening fizyczny uwzględniający queerowy aspekt cielesności uczestników. To bezpieczna, otwarta przestrzeń, w której spotkamy się po to, żeby przygotować ciało do ruchu, roztańczyć je, pogadać z nim, zaufać mu, sprawdzić, gdzie czuje się komfortowo i co można zrobić, żeby chciało robić więcej, inaczej, odważniej i ciekawiej.

Świadomość ciała w ruchu

Zapraszamy na Świadomość ciała w ruchu! Dzięki tym zajęciom możesz liczyć na pogłębienie kontaktu z samym sobą, polepszenia samopoczucia, obniżenia poziomu stresu, rozpoznaje blokad w ciele na różnych poziomach funkcjonowania oraz rozwijanie umiejętności świadomego doświadczania siebie i ciała.

Neurografika

NeuroGrafika to nie tylko rysowanie ładnych obrazków. NeuroGrafika to połączenie psychologii, neurobiologii, sztuki i duchowości. NeuroGrafika jest skutecznym, potwierdzonym naukowo narzędziem coachingowym do pracy ze świadomością w celu rozwiązywania różnych problemów i osiągania celów. 

Warsztaty z baletu

Lekcje baletu przeznaczone są dla osób początkujących, chcących poprawić swoją kondycję fizyczną, nauczyć wyrażania siebie poprzez ruch i poznać jeden z najbardziej eleganckich stylów tanecznych od podszewki. Nie można jednak zapominać, że to przede wszystkim świetna zabawa i okazja do poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach!

Grafika - warsztaty wokalne

Warsztaty wokalne

Zajęcia kierowane są do uczestników_czek zarówno początkujących, jak i średniozaawansowanych. Zajęcia pozwolą na naukę podstaw śpiewu, oddychania czy budowy aparatu głosowego oraz rezonatorów. Ponadto z każdą osobą indywidualnie popracujemy nad interpretacją kreatywną w utworach.

Warsztaty Malarskie

Zapraszamy na warsztaty malarskie realizowane z kobiecą ekipą projektu Winem Malowane! Naucz się malować obrazy akrylami zupełnie od podstaw, dowiedz się więcej o technikach swoich ulubionych artystów i twórz arcydzieła jak oni!

Mindfulness

Zapraszamy na wyjątkowy warsztat mindfulnessowy, na którym podczas cyklu spotkań warsztatowych nauczymy się stawiać czoła wyzwaniom dnia codziennego i trudnym emocjom, pozyskamy kompetencje autoregulacji i wspólnie popracujemy nad lepszym kontaktem ze sobą i identyfikacją własnych blokad. Warsztaty dedykujemy wszystkim osobom, które pracują nad osiągnięciem harmonii i spokoju w życiu.

Театр

Театральные курсы

Во время занятий мы ориентируемся в основном на получение удовольствия, потому что это позволяет вам найти свой собственный способ самовыражения. Мы предлагаем театральные занятия, во время которых мы будем работать над страхом перед сценой, эмоциями и работой с телом и многим другим.

Warsztat terapii teatralno-ruchowej

Zapraszamy Was na wyjątkowy warsztat terapii teatralno-ruchowej, który rzuci Wam nowe światło na warsztaty teatralno-ruchowe, jakie znaliście_łyście do tej pory, i podczas którego wykorzystamy sztukę do pogłębienia kontaktu ze sobą oraz rozwoju samoświadomości. Terapia teatralno-ruchowa to przestrzeń łącząca sztukę z rozwojem osobistym, gdzie wykorzystamy narzędzia teatralne, taneczno-ruchowe oraz mindfulnessowe do przyjrzenia się uważniej swojemu ciału.

Grafika - warsztaty teatralne

Sztuka Komunikacji

Warsztat ze sztuki komunikacji to interaktywne szkolenie, które ma na celu poprawić umiejętności komunikacyjne uczestników. Podczas takiego warsztatu uczestnicy mają okazję nauczyć się skutecznie wyrażać swoje myśli i emocje, a także słuchać innych i zrozumieć ich punkt widzenia.

Warsztaty pisania kreatywnego

Czym jest kreatywne pisanie? To takie może trochę „hipsterskie” określenie na umiejętność tworzenia ciekawych opowieści. To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również  – dla niektórych – sposób na życie. Zapraszamy osoby dorosłe. Nie wymagamy doświadczenia pisarskiego.

Grafika - warsztaty wokalne

Warsztaty taneczne

Cotygodniowe szaleństwo taneczne dla wszystkich osób, które chcą się poczuć dobrze w swojej skórze, nauczyć się wyrażać emocje poprzez ruch oraz świetnie się bawić. Zapraszamy osoby początkujące oraz średniozaawansowane. Na zajęciach będziemy wykonywać rutynowe ćwiczenia, które będą miały na celu kontrolę ciała. Pojawią się również ćwiczenia improwizacyjne dostosowane do poziomu grupy.

Grafika - warsztaty wokalne

Jamy impro

Mówi się, że jedną z podstawowych zasad impro jest: Fuck it, którą wdrożymy w życie. Zostaw ograniczenia i przyjdź poaktorzyć w jamach!  Na zajęciach będziemy się posługiwać głównie sztuką improwizacji. Warsztaty skierowane są do wszystkich początkujących, poszukujących i tych, co chcą wiedzieć więcej.

Grafika - warsztaty wokalne

Krąg Młodych Dorosłych w Warszawie

Bezpłatne spotkania cykliczne

Spotkania w kręgu są bezpieczną i empatyczną przestrzenią do dzielenia się swoimi emocjami, przeżyciami, trudnościami czy życiowymi wyzwaniami. Na kręgach mówimy o sobie: o tym, co przeżywamy, jakie odczuwamy emocje, z jakimi problemami się zmagamy, jak przeżywamy swoje życie. Krąg Młodych Dorosłych skupia się przede wszystkim na kwestiach bliskich nam – osobom, które wchodzą w dorosłe życie: na wyzwaniach, przed jakimi stoimy, nowych rolach, jakie pełnimy, relacjach z innymi. 

Spotkania w Kręgu Młodych Dorosłych są dedykowane osobom w wieku 20-26 lat, niezależnie od płci. Spotkania w Warszawie odbywają się co miesiąc – na każde z nich obowiązują oddzielne zapisy.

Grafika - warsztaty wokalne

Otwarte Spotkania Mindfulnessowe w Warszawie

Bezpłatne spotkania cykliczne

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań mindfulness, podczas których będziemy ćwiczyć nasze skupienie, wyciszymy się i popracujemy nad uważnością. Spotkania przeznaczone są zarówno dla osób, które mają doświadczenie w medytacji jak i tych, którzy chcieliby zacząć lub sprawdzić, czy to coś dla nich.

Medytacja mindfulness (lub inaczej – medytacja uważności) to praktyka medytacyjna, której celem jest wyciszenie się i skupienie na byciu świadomym swoich emocji oraz odczuć. Praktyka mindfulness obejmuje również ćwiczenia oddechowe i pracę z wyobraźnią. Jej efektem jest pomoc w zmniejszeniu stresu, budowaniu wewnętrznego spokoju oraz świadomym przeżywaniu swojego życia. Na każde wydarzenie obowiązują oddzielne zapisy.

Sprawdź też trwające zapisy na warsztaty i kursy online – dostępne w całej Polsce!

Niektóre tematyki są dostępne tylko online.

Zostań z nami na dłużej!

Jeśli chcesz być od czasu do czasu informowany_a o naszych warsztatach, otwartych wydarzeniach i być na bieżąco z naszymi rekrutacjami, zachęcamy do wpisania się do newslettera 🙂







    Treść newsletterów dopasowujemy do miast 🙂


    Chcę być informowany_a o nowo otwartych grupach wybranych warsztatów w moim mieście

    Warsztaty wokalne i muzyczneWarsztaty teatralne / improWarsztaty ruchowe / taneczneWarsztaty kreatywne / manualne / pisarskieWarsztaty rozwojowe / terapeutyczneWszystkie warsztaty

    PolskiAngielskiUkraińskiRosyjski




    Z newslettera możesz w każdej chwili wypisać się klikając link w mailu.

    POPRZEDNIE WARSZTATY

    Zobacz, co zrealizowaliśmy w przeszłości!

    Warsztaty performance-owe

    Czy mam przyzwolenie na bycie widocznym? Jak chce być widziany? Ile daje sobie przestrzeni? To spotkanie z sobą, z partnerem, z przestrzenią, z widzem. To zabawa i gra z nieskończonymi możliwościami. Poznanie siebie w twórczej, kreatywnej odsłonie, bez ocen, w prawdzie momentu, w wyczuleniu na wsłuchanie się w siebie, uczucia, intuicje i partnera. Spotykając twórcę w sobie, wyjdziemy poza schematy, granice komfortu, budząc kreatywność, wyobraźnię i swobodę. To możliwość dotknięcia radości płynącej z własnej spontaniczności w wyrażaniu siebie, z ciekawością i uwagą przyglądając się temu co i jak kreujemy.

    Rober Janowski 2 - Varsztatovnia

    Warsztaty z interpretacji piosenki

    Podczas „Interpretacji” czeka nas wiele wyzwań! Ale bez obaw – posiadanie niewielkiego doświadczenia wokalnego to także idealny moment, żeby zapisać się na warsztaty u Roberta Janowskiego. Prowadzący wzmocni nasze słabe strony i nauczy pokonywać bariery.

    Nie musisz wiele umieć – wystarczy, że dołączysz do nas! Będziemy bawić się utworem i zwrócimy uwagę na jego plastyczną formę. Od naszej wrażliwości, świadomości sceny, tekstu, naszego języka ciała i wreszcie od muzyki zależy, co stanie się w trakcie utworu!

    Rober Janowski 2 - Varsztatovnia

    Digital Painting

    Warsztaty miały na celu wprowadzić uczestników w temat grafiki komputerowej. Uczyliśmy  się wykonywania prostych operacji przy użyciu Photoshopa,  który  działa na większości systemów operacyjnych. Program można z powodzeniem wykorzystać zarówno do obróbki zdjęć jak i do tworzenia grafik artystycznych lub na potrzeby internetu oraz przeznaczonych do druku.
    1. Photoshop – podstawy, maski, warstwy, pędzle, narzędzia. Trochę teorii i narzędzi na dobry początek.
    2. Kreowanie świata wyobraźni. Foto manipulacja na podstawie wizji prowadzącej.
    3. Kreowanie świata wyobraźni. Foto manipulacja na podstawie Waszych pomysłów.
    4. Szlifowanie narzędzi photoshopowych, za pomocą których stwarzamy iluzję.
    5. Kolory, czemu są tak ważne przy budowaniu klimatu? Kolorowanie elementów baśniowych.
    6. Retusz – jak poprawnie go używać.

    Warsztaty malowania henną

    Podczas cyklicznych warsztatów malowania henną postaraliśmy się zgłębić jak najdokładniej trudną sztukę, jaką jest malunek henną.

    Na kursie:
    – Poznaliśmy historię tradycji mehendi (sztuki ozdabiania ciała henną)
    – Uświadomiliśmy sobie różnice między naturalną henną a farbami do ciała
    dostępnymi na rynku
    – Nauczyliśmy się przygotowywać samodzielnie pastę z henny oraz narzędzia
    do malowania
    – Poznaliśmy wszystkie tajniki pielęgnacji wzoru z henny
    – Poznaliśmy tradycyjne oraz współczesne style mehendi
    – Poznaliśmy zasady kompozycji mehendi
    – Poznaliśmy kilkanaście podstawowych motywów, z których samodzielnie
    komponowaliśmy wzory
    – Trenowaliśmy precyzję i cierpliwość
    W części zaawansowanej dodatkowo:

    A przede wszystkim zdobyliśmy nowe hobby i nawiązaliśmy nowe znajomości!

    Jamy taneczne dla każdego!

    Jamy to cotygodniowe szaleństwo taneczne dla każdego, kto chce się poczuć dobrze w swojej skórze, nauczyć się wyrażać emocje poprzez ruch oraz świetnie się bawić. Zapraszamy osoby początkujące oraz średniozaawansowane.
    Na zajęciach wykonujemy rutynowe ćwiczenia, które będą miały na celu kontrolę ciała, wzmacnianie mięśni oraz poprawę koordynacji ruchowej. Pojawią się również ćwiczenia improwizacyjne dostosowane do poziomu grupy. Na każdych warsztatach odkrywamy i uczymy się wyrażać nowe emocje oraz staramy się odgrywać różne postacie. Na koniec każdego treningu uczymy się choreografii współgrającej z daną tematyką zajęć.

    Niezwykła Grupa Teatralna

    Warsztaty teatralne dedykowane były dla młodzieży od 16 roku życia, którzy pragną rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z teatrem. Podczas 13 spotkań postaraliśmy się stworzyć etiudę dotyczącą tematów bliskim uczestnikom.

    To oni zdecydowali o czym chcą mówić, prowadząca podpowiedziała natomiast jak to zrobić by było to “sceniczne”. W trakcie spotkań powalczyliśmy z tremą, nauczyliśmy się pracy w grupie i daliśmy upust wyobraźni. Postaraliśmy się NIE być mili, NIE być grzeczni i poprzez Teatr powiedzieć światu o tym co się nam nie podoba!

    Warsztaty wokalne z Sebastianem Dudzikiem

    Warsztaty wokalne były dedykowane dla osób początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Podczas 12 spotkań zgłębiliśmy podstawy śpiewu, oddechu, budowy aparatu głosowego i rezonatorów, a także zajęliśmy się indywidualną interpretacją kreatywną w utworach.

    Grupowe zajęcia wokalne dały możliwość nauki pracy w zespole. Zajęcia obejmowały pracę nad techniką wokalną: emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem, interpretacją tekstu oraz pracę nad ruchem scenicznym. Uczestnicy mieli okazję rozwijać słuch harmoniczny podczas śpiewu w wielogłosie, a także nauczyć się pracy z mikrofonem. Korzystaliśmy z szeregu technik wokalnych, np: mix, curbing, twang, belcanto

    Acroyoga od podstaw

    Acroyoga, czyli joga akrobatyczna trenowana w parach, łączy w sobie trzy dyscypliny: jogę, akrobatykę i terapeutykę. Pozwala ona rozbudować naszą ogólną koordynację, równowagę, siłę i rozciągnięcie. Jednocześnie sprawiając niezwykle wiele frajdy, ucząc nas zaufania do innych ludzi oraz wyrażania swoich potrzeb i słuchania potrzeb innych.

    W trakcie 14 zajęć poznaliśmy jej podstawy, dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie trenować, dostaliśmy dawkę inspiracji i wskazówek do dalszego rozwoju oraz odkryliśmy w sobie nieskończone pokłady pozytywnej energii.

    Warsztat był przeznaczony dla osób, które nie miały styczności z Acroyogą lub ich doświadczenie jest niewielkie. Podczas warsztatów nauczyliśmy się jak prawidłowo przygotować i rozgrzać swoje ciało, poznaliśmy podstawowe pozycje acroyogowe, a następnie przejścia między nimi oraz całe sekwencje ruchów (tzw. wasching maschine). Zajęcia zakończyły się sesją wzmacniającą oraz rozciągającą.

    Otwarte warsztaty szkicu węglem

    Odbyły się kolejne już warsztaty szkicu węglem, tym razem prowadzone przez nową artystkę – Agatę Kwiatkowską (https://www.facebook.com/alaszukaolowka/)
     
    Na warsztatach złapaliśmy węgielki w dłoń i nauczyliśmy się skutecznego szkicowania martwej natury w postaci owoców, dostępnych potem w celach konsumpcyjnych. Warsztaty były kierowane dla początkujących i średniozaawansowanych szkicowników.

    „Motywatornia” – warsztat coachingowy

    „Motywatornia” to sztuka odnalezienia swojego celu, poprzez pasję i zamiłowanie do tego co się chce robić w życiu. Podejście do człowieka jako jednostki, nie jak ogółu społeczeństwa, nauka robienia rzeczy innych, odważnych, wychodzenie spoza swojej strefy komfortu, poza którą dzieją się rzeczy niezwykłe, gdzie człowiek się rozwija i poznaje samego siebie.
    Kluczem do szczęścia i osiągania sukcesów w życiu zawodowym jak i prywatnym jest poznanie siebie, nauka życia ze sobą samym, poznanie swoich mocnych i słabych stron, ciągły rozwój oraz odporność na krytykę.
    Nie można się bać próbować i robić rzeczy innych, tylko dzięki temu możemy rozwijać siebie jako ludzkość ale i udoskonalać nasz świat.
    Na warsztatach powiedzieliśmy sobie o tym jak odnaleźć w życiu to coś dzięki czemu budzimy się i dzięki czemu spać nie możemy, czyli jak odnaleźć swój cel i do niego dążyć. Jak zweryfikować, że cel jest prawdziwy i płynie prosto z serca, a to co robimy nie jest na pokaz.

    Spotkanie w formie kameralnych warsztatów poprowadziła Alina Korytkowska – instruktorka fitness, wioślarka i motywatorka.

    Otwarte warsztaty pracy w grupie

    Mieliśmy przyjemność zaprosić Was na już drugie otwarte kameralne warsztaty, na których omówiliśmy tematykę działalności społecznej, rozpoczynania działalności i pracy grupowej nad projektem.. Zaprosiliśmy szczególnie młodych i kreatywnych, których rozpiera chęć do działania i szukają miejsca, gdzie uda im się rozwinąć skrzydła.
    Spotkanie poprowadzili Michał Łyszkowski i Karolina Płocka z organizacji społecznej SWAP i było ono podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

    Terapia Teatralna

    Pierwsze zajęcia teatralne z serii Terapia Teatralna nie były warsztatami typowo aktorskimi, jak pozostałe nasze wydarzenia. Terapia Teatralna miała za zadanie wyciszyć, ukoić i poukładać zestresowane samopoczucia jej uczestników. Było więc spokojnie, otwarcie ale i ambitnie.

    Tematyką otwierającego spotkania był Las, poprowadzili je zaś aktor improwizacji Michał Łyszkowski przy asyście utalentowanej studentki Szkoły Aktorskiej Machulskich – Moniki Mrowińskiej. 

    Warsztaty Impro dance

    Impro dance to program taneczny połączony z improwizacją teatralną. Jest to wysyłanie sygnałów z ciała, reagowanie na impulsy i ruszanie się do muzyki dobieranej spontanicznie. To powrót do własnych instynktów i wyłączanie analizy, standardów i wstydu. Impro Dance łączy w sobie gry i zabawy integracyjne, zumbę, aerobik, organic dance oraz taniec grupowy. To nie tylko świetna zabawa, ale i wysiłek fizyczny, który zadba o dobrą formę, poprawę samopoczucia i kondycji.
    Zapraszamy do wspólnej podróży, gdzie ciało ma pierwszeństwo nad rozumem.
    Impro Dance to autorski program Nel Gwiazdowskiej – magister socjologii, instruktorki zumby, animatorki czasu wolnego w turystyce, improwizatorki.
    Na zajęciach uczestnicy poznali podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznali także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

    Warsztaty pisania kreatywnego

    Czym jest kreatywne pisanie? To takie może trochę „hipsterskie” określenie na umiejętność tworzenia ciekawych opowieści. To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji i – dla niektórych – sposób na życie.
    Na zajęciach uczestnicy poznali podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznali także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

    Mózg na przestrzeni dziejów – wykład popularnonaukowy

    Wiedza o ludzkim ciele zmieniała się na przestrzeni dziejów. Na wykładzie opowiedzieliśmy o tych pacjentach i badaczach, którzy brali udział w kształtowaniu wiedzy, którą posiadamy dziś. Opowieść dotyczyła w dużej mierze historii nauki, więc zrozumie ją każdy, niezależnie od poziomu wiedzy biologicznej. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania:
    Co z neurobiologią mają wspólnego żabie serca czy turniej rycerski Henryka II?
    Ile prawdy jest w słowie „półgłówek”?
    Czy to co spotkało bohaterkę filmu „50 pierwszych randek” może spotkać Ciebie?
    I wiele innych…

    Zajęcia umuzykalniające dla dzieci

    Jako że zazwyczaj organizujemy warsztaty i spotkania dla uczniów i studentów – postanowiliśmy przełamać tą passę. Mieliśmy okazję zaprosić maluchy w wieku 4 – 6 lat (z rodzicami) na zajęcia umuzykalniające z towarszystwem fortepianu, odbywające się w sali koncertowej Domu Kultury „Praga”. Zajęcia poprowadzi Sara Nowakowska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Żyrardowie, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i akompaniantka Chóru Żyrardowskiego, która swoje muzyczne doświadczenie przekazuje dzieciom podczas warsztatów, które prowadzi w przedszkolach. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na muzykę, wzmocnienie koordynacji muzyczno-ruchowej oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Przy okazji maluchy zyskają okazję do dobrej zabawy z rówieśnikami, nawiązania przyjaźni, do wytańczenia się i nauczenia gry na prostych instrumentach.

    Popołudnie Inspiracji

    Inicjatywa SWAP- Spontaniczne Warsztaty Artystyczno-Praktyczne miała przyjemność zaprosić na Popołudnie Inspiracji, podczas którego przedstawiciele 4 inicjatyw społecznych m.in. zdradzili tajniki tworzenia projektów, opowiedzieli o genezie swoich idei i przedstawili co działalność społeczna zmieniła w ich życiu.

    Był też czas na pytania od publiczności, a my, członkowie SWAP-u przeprowadziliśmy krótkie wywiady z młodymi działaczami.

    W Centrum Kreatywności na ul. Targowej zagościli reprezentanci organizacji:

    Konferencja Młodych Liderów

    Bezcenne Listy

    Stereo/Typy

    Olimpiada Sportów Drużynowych Domów Dziecka

    O ludziach, którzy słyszą kolory

    Czy wiedziałeś o tym, że są ludzie którzy słyszą kolory? Percepcja wielomodalna polega na odbieraniu wrażeń pochodzących z kilku jednocześnie stymulowanych zmysłów. W trakcie warsztatu zostały omówione niektóre koncepcje dotyczące tego niezwykłego zjawiska. Czy synestezja to dar czy przekleństwo? Dokąd zaprowadzi nas substytucja sensoryczna? Jak bardzo rozwinie się technologia pod tym kątem? Już teraz możemy słyszeć kolory i korzystać z całej gamy kombinacji modalności. Czy dzięki temu człowiek wejdzie w szerszą mentalność?
     
    Wykład pod tytułem „O ludziach którzy słyszą kolory. Synestezja – perspektywa neuropsychologiczna i neurobiologiczna” poprowadziła Anna Kupryjaniuk.

    Malarstwo sylwetowe i szkic węglem

    Malarstwo sylwetowe to nic innego jak sztuka przedstawiania konturów i cieni malowanych przedmiotów za pomocą wyłącznie dwóch kolorów – czerni i bieli. Ze względu na przyjazność tego tematu dla początkujących jest idealnym rejonem do rozpoczęcia przygody z malarswem jako takim, ale opanowanie go w pełni to wciąż trudna sztuka.
     
    W temat wprowadziła nas nasza prowadząca: artystka – malarka Olga Pęsiek, której wybrane prace można było zobaczyć podczas warsztatów.

    Tajniki naurobiologii

    Ludzi od zawsze pasjonował i wciąż pasjonuje ludzki umysł. Jego mechanizmy działania nie są do tej pory do końca poznane, a większość uznawanych teorii krąży wokół sfery domysłów. Podczas serii spotkań wykładowych prowadzonych przez promotora nauki – Mariusza Gniadka poruszaliśmy pytania dotyczące funkcjonowania umysłu i naszej świadomości. Dodatkowo przytoczona została problematyka zaburzeń neurobiologicznych takich jak zespół Capgrasa czy synestezja. Na następnych spotkaniach można było posłuchać również o neuroteologii, czyli stosunku nauki i biologii do religii i rządzących nią przekonań.

    Neuronauka ma wiele pól odkrywczych, nie tylko ze strony biologii, więc spotkania nie są przeznaczone tylko dla osób powiązanych z naukami przyrodniczymi. 

    Podstawy emisji głosu

    Śpiew, krzyk, dźwięk, głos – od najdawniejszych czasów służyły naszemu gatunkowi do komunikacji i wyrażania siebie. Zarówno w formie artystycznej jak i czysto prozaicznej.
    Na tych Spontanicznch Warsztatach Artystyczno – Praktycznych nauczymliśmy się podstaw jego emisji. Początkujący mieli okazję zobaczyć jak operować czystą barwą głosu, ale i co bardziej doświadczeni znaleźli coś dla siebie. Wszystko pod różdżką naszej prowadzącej, trenerki wokalnej Almiry Evy. Zapoznać się z nią możecie na stronie: http://www.almiraeva.com/

    Otwarte warsztaty improwizacji

    Seria warsztatów poświęconych tematyce ekspresji na scenie, improwizacji wolnej i budowania scenicznego uniwersum w współpracy z innymi aktorami. Prowadzone były przez aktora improwizacji i członka grupy teatralnej Teatr Jednej Chwili – Michała Łyszkowskiego. Na warsztatach poruszaliśmy problem tremy i walki z nią w kreatywny sposób, odrzucaliśmy fizyczne spięcie i budowaliśmy improwizatorską praktykę, która po czasie pozwala płynnie i bez zastanowienia budować spektakle „z niczego”.

    O iluzji dla wtajemniczonych

    Czy nasze oko jest narzędziem idealnym i czy to co widzimy faktycznie pokrywa się z rzeczywistością? A może nasz wzrok jest niedoskonały, a nasz mózg myli się tworząc błędne projekcje, które nazywamy iluzją? Czy złudzenie zależy od budowy siatkówki? A może ma podstawy w wyższych ośrodkach kojarzeniowych mózgu? W jaki sposób dajemy się oszukać i czym dla nas jest iluzja, bądź złudzenie optyczne? Jak nie dać się oszukać?
     
    Na wykładzie postaraliśmy się odpowiedzieć na powyższe pytania, analizując procesy prowadzące do powstawania iluzji, skupiając się na zmyśle wzroku i drodze od siatkówki do samego mózgu. Mieliśmy  również okazję zobaczyć na własne oczy czym jest iluzja i przekonać się czy stawiając pieniądze w „grę w trzy karty” mamy szansę wygrać choćby złotówkę. Zobaczyliśmy również karciane sztuczki, wprost z „wielkiego ekranu” i przekonaliśmy się jak iluzjonista może kontrolować talię, nawet nie trzymając jej w rękach, wykład i pokaz iluzji poprowadzili Marcin Żebrowski i iluzjonista Saшa.