fbpx

Opis zajęć:Warsztaty Pisania Kreatywnego
Od pomysłu do historii

Start semestru od września 2019
Warszawa (zobacz też inne warsztaty)

Czym jest kreatywne pisanie? To takie może trochę „hipsterskie” określenie na umiejętność tworzenia ciekawych opowieści. To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji i – dla niektórych – sposób na życie.

Nie każdy, kto uczy się kreatywnego pisania, zostanie pisarzem. Umiejętność ta przydaje się jednak w bardzo zaskakujących sytuacjach, np. podczas rozmowy o pracę. Są w życiu sytuacje, gdy musimy wystąpić publicznie i przemawiać do ludzi, a czasem po prostu chcemy kogoś porwać ciekawą wypowiedzią, zgrabnie przekształcając nasze myśli w słowa.
Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznają także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.

Poruszymy też tematykę wydawania własnych dzieł oraz promowania ich ze strony autora. Dowiemy się też jak rozmawiać z wydawcami i ‘pitchować’ nasze dzieła, tak, by ich zainteresowały.

Warsztaty będą też miejscem, gdzie będziemy mogli porozmawiać też o własnych pracach, poszukać inspiracji, oraz wymienić się wzajemnym feedbackiem, oraz otrzymać go od prowadzącego.

W obecnym wydaniu warsztatów istnieje możliwość wyboru terminu i prowadzącego – poniżej, w sekcji informacyjnej można przeczytać więcej o wszystkich grupach.

Umiejętności i relacje w pakiecie! 🙂

Prowadzący:


Krzysztof Usakiewicz

Absolwent Kolegium MISH UW, na co dzień nauczyciel języka polskiego w warszawskiej Bednarskiej Szkole Realnej. Szczególnie interesuje go literatura non-fiction. W 2015 roku za reportaż o rozgrywkach Etnoligi otrzymał II nagrodę w międzynarodowym konkursie Who gets carried away by Europe?, rok później został laureatem IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera, ostatnio finalista konkursu „Warszawa w 100 słowach”.

Swoje teksty publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Przegląd” oraz na portalu balkanistyka.org. Niegdyś zapalony scrabblista i esperantysta, obecnie wszelkie wolne chwile poświęca podróżom rowerowym, najchętniej na wschód lub południe Europy. Można z nim porozmawiać również po nowogrecku i bułgarsku.

 Zdjęcia warsztatowe:

Plan tematyczny zajęć:

1. Pisać czy nie pisać? A jeśli pisać, to po co i skąd czerpać inspirację?

2. Odnaleźć swój gatunek: prawda (artykuł, reportaż, wywiad)…

3. … czy fikcja (opowiadanie, powieść, scenariusz)

4. Dobry tekst, czyli jaki? Co uwodzi w literaturze?

5. O bohaterze naszej opowieści

6. Czy istnieje uniwersalny przepis na wciągającą historię?

7. Jak wypracować swój styl?

8. Sztuka redakcji tekstu

9. Naprzeciw trollom i hejterom, czyli o mierzeniu się z krytyką

10. Literatura niepiękna? O pisaniu tekstów użytkowych

11. Internet – błogosławieństwo czy przekleństwo osoby piszącej?

12. I żyli długo i szczęśliwie… Co zrobić z ukończonym tekstem?

Gdzie i kiedy odbywają się spotkania?

Warsztaty odbywają się w następujących grupach. Grupy noszą imiona greckich bogów by uniknąć konsternacji numerycznej:

Grupa ‘Demeter’ (19+ lat):  Warsztaty odbywają się  w środy o 17:00 w Bednarskiej Szkole Realnej przy ul. Kawalerii 5 od 20 listopada 2019.

Semestr obejmuje 12 zajęć, zajęcia nie odbywają się w dni ustawowo wolne od pracy. Każde warsztaty trwają 2 godziny zegarowe.

Ile osób liczy grupa i jakie są przedziały wiekowe?

Grupa liczy do 12 osób i jest przeznaczona dla odorosłych (bez górnej granicy wieku)

Jeżeli jesteś poniżej grupy wiekowej, ale wiesz, ze odnajdziesz się na warsztatach ze starszą grupą – również zapraszamy!

Zapisy zamknięte!

Niestety na te warsztaty zapisy zostały zakończone.
Zapraszamy do rzucenia okiem na pozostałe warsztaty – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie!

Zapisy trwają u nas cały rok, więc jeśli wrócisz tu za kilka dni – możliwe że znajdziesz rekrutacje do następnej grupy 🙂

Wszelkie pytania prosimy śmiało kierować na mail: zapisy@varsztatovnia.pl,   lub na nasz numer: 6666 444 05

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi aktualnościami, projektami, rekrutacjami i sezonowymi wydarzeniami - zachęcamy do dopisania się do newslettera na stronie kontaktu

Do zobaczenia na zajęciach! 🙂