Ankieta dostępności dla uczestników
Wszystkie osoby po zapisie otrzymają ankietę w sprawie specjalnych potrzeb uczestników w celu zapewnienia jak najlepszego dostosowania przestrzeni i wydarzenia do naszych gości. Postaramy się wziąć pod uwagę wszystkie Wasze prośby i potrzeby!
Konferencja
KULTURA NA NOWO
Zapraszamy na wyjątkową konferencję poświęconą włączeniu do kultury osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i neuroróżnorodnych. To wydarzenie zgromadzi artystów, praktyków, ekspertów oraz działaczy społecznych zainteresowanych rozwijaniem inkluzywnej kultury w teatrze i sztuce. Naszym celem jest nie tylko dyskusja, ale przede wszystkim działanie na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i innymi zaburzeniami mentalnymi w świat kultury.
Wstęp wolny!
Kultura na Nowo
Konferencja na rzecz inkluzywności kultury
Pierwszy dzień konferencji zaczynamy o godzinie 15:00, skupiając się na integracji społeczności oraz rozpoczęciu dyskusji na temat włączenia w kulturę osób z niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnych. Płynnie przechodzimy do sesji otwierającej, w której eksperci przedstawią aktualne wyzwania i najnowsze tendencje w zakresie inkluzywności w kulturze. To czas, kiedy uczestnicy zrozumieją głębiej problematykę wykluczenia oraz poznają innowacyjne rozwiązania. Potem nastąpi prezentacja jednego z kluczowych projektów europejskich związanych ze zdrowiem mentalnym, sztuką oraz włączaniem – projektu INSPIRE. Omówienie jego celów, realizacji oraz wpływu na społeczność. Doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów profesjonalnych oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami będzie przerwa na kawę networkingową. Na koniec dnia z udziałem artystów z niepełnosprawnością Intelektualną, w spektrum autyzmu i neuroróżnorodnych odbędzie się rozmowa, która skupi się na ich osobistych doświadczeniach w świecie kultury oraz osiągnięciach jakich dokonują pomimo trudności. Dowiecie się także jak można wspierać ich obecność i aktywność w sztuce.
Drugi dzień konferencji to głębsze zanurzenie w tematykę inkluzywności i równości w kulturze, który zakończy się praktycznymi warsztatami. Zaczniemy od pokazu wideo przygotowanego przez zagranicznych partnerów projektu, po czym nastąpi debata na temat „Równości na scenie” – czyli równego udziału i dostępności do kultury dla osób z problemami mentalnymi czy niepełnosprawnością intelektualną, tak samo jak dla osób pełnosprawnych. W debacie udział wezmą aktorzy, eksperci, arteterapeuci oraz działacze społeczni.
Kolejnym blokiem będzie sesja prezentacji społecznych projektów inkluzywnych, gdzie partnerzy i działacze przedstawią swoje inicjatywy mające na celu zwiększenie udziału w kulturze dla osób z grup o mniejszych szansach. Dla rozluźnienia i zaktywizowania uczestników na koniec proponujemy praktyczne warsztaty, które pozwolą odbiorcom na bezpośrednie zaangażowanie się w procesy twórcze i terapeutyczne, używając technik dramaterapeutycznych. Konferencja zakończy się podsumowaniem najważniejszych wniosków i zaplanowaniem dalszych działań na rzecz zwiększenia udziału w kulturze dla osób z problemami o podłożu mentalnym i intelektualnym.
Każdy dzień oferuje unikalną mieszankę teorii, praktyki i networkingu aby inspirować, edukować i motywować do działania!
Kto skorzysta na udziale w konferencji?
Niezależnie od tego, czy zajmujesz się działaniem na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi w świat kultury czy tylko jesteś ciekaw tematu – ta konferencja jest dla Ciebie!
Wykłady ekspertów i praktyczne warsztaty pomogą Ci pogłębić wiedzę w temacie inkluzywności i poznać jak wygląda sytuacja osób neuroróżnorodnych w świecie sztuki. Cała konferencja będzie okazją do wymiany myśli i podjęcia wspólnych działań przez osoby działające na różnych polach.
Eksperci pracujący z OzNI oraz osobami neuroróżnorodnymi
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny / przyjaciele
Artyści i Praktycy
Działacze Społeczni
Osoby Ciekawe Tematu
Prelegenci:
Lidia Karbowska
Poetka, dramatopisarka. Ukończyła filozofię na UAM w Poznaniu, a obecnie studiuje tam sztukę pisania. Wydała zbiór wierszy otrzymane (2023). Jej dramaty znalazły się w antologii „Młod(sz)a Polska” (2021) i w „Dialogu Puzyny” (2023).
Interesuje się teatrem osób z niepełnosprawnościami. Ma za sobą doświadczenie kryzysu
psychicznego. Temat choroby psychicznej pojawia się w jej wierszach oraz sztukach.
Izabela Sopalska-Rybak
Założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka i działaczka społeczna, działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami od 2012 roku. Prowadzi autorski program lekcji savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością w szkołach oraz szkolenia dla instytucji i firm. Jest byłą reprezentantką Polski w rugby na wózkach, wicemistrzynią Polski w szpadzie, oraz uczestniczką Mistrzostw Świata i Europy. Jej praca została uhonorowana wieloma nagrodami, a w 2022 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Justyna Lipko-Konieczna
Dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru, Dyrektorka Programowa Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21 oraz pracuje z aktorami z zespołem Downa i autyzmem. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Kultury Polskiej UW, współtwórczyni programu studiów Pedagogika Teatru. Autorka licznych publikacji, scenariuszy oraz koncepcji projektów, obecnie specjalistka ds. dramaturgiczno-literackich w TR Warszawa.
Maria Szydłowska
Trenerka i nauczycielka. Specjalizuje się w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności komunikacyjnych. Pracuje zarówno z sektorem edukacyjnym, jak i biznesem, pomagając w budowaniu empatycznej komunikacji oraz rozwijaniu kompetencji miękkich. Z zaangażowaniem wspiera uczestników swoich warsztatów w pełnym wykorzystaniu ich potencjału. Jej misją jest tworzenie relacji opartych na dialogu, zaufaniu i współpracy, aby budować bardziej wspierające środowiska.
Dorota Landowska
Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i obecnie związana z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana. W swojej karierze zagrała w ponad trzydziestu spektaklach telewizyjnych oraz w licznych nagraniach Teatru Polskiego Radia, za co w 2008 roku otrzymała nagrodę Wielki Splendor za wybitne osiągnięcia aktorskie. Obecnie gra swój kolejny monodram „Stryjeńska. Let’s dance Zofia!” którym zdobywa nagrody również za granicą. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, w tym osób z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnych, m.in. w domach dziecka na Mazowszu.
Udział w konferencji to świetna okazja by:
Dowiedzieć się jak wygląda sytuacja osób neuroróżnorodnych
Zrozumiesz, co dokładnie oznacza wykluczenie w kontekście kulturalnym, w tym bariery fizyczne, sensoryczne, komunikacyjne i społeczne, które uniemożliwiają pełny dostęp do kultury dla wszystkich osób.
Poznać historię osób zmagających się z wykluczeniem i ich doświadczenia
Odkryć nowe trendy inkluzywności w kulturze
Zostaną przedstawione najnowsze innowacje technologiczne i metodologiczne, które są wykorzystywane do zwiększenia dostępności i uczestnictwa w kulturze.
Poznać ekspertów oraz działaczy i nawiązać relacje na przyszłe projekty
Dowiedzieć się co możesz zrobić na rzecz inkluzywności
Uzyskasz praktyczną wiedzę i narzędzia, które umożliwią aktywne działanie na rzecz inkluzywności w różnych środowiskach.
Wzmocnić poczucie własnej wartości
PROGRAM KONFERENCJI:
15:00 – 15:15 – Rejestracja i powitanie uczestników
15:15 – 16:00 – Prezentacja problemu wykluczenia w kulturze i nowych trendów inkluzywności
16:00 – 16:15 – Przedstawienie projektu INSPIRE, jego założeń i dotychczasowych dokonań
16:15 – 16:35 – Kawa networkingowa
16:35 – 17:35 – Panel Dyskusyjny z artystami z Niepełnosprawnością Intelektualną, neuroróżnorodnymi
- Artyści dzielą się swoimi osobistymi historiami i doświadczeniami
- Pytania od publiczności
- Zaproszenie publiczności do dzielenia się swoimi historiami
Dzień 2: 15:00 – 20:00
15:00 – 15:15 – Rejestracja i powitanie uczestników
15:15 – 16:30 – Pokaz wideo od partnerów + Debata Tematyczna: Równość na scenie – Tworzenie kultury dostępnej (kultura bez barier, ngo)
- Moderowana debata z udziałem publiczności, aktorów, naukowców i działaczy społecznych
16:30 – 16:45 – Przerwa Kawowa
16:45 – 17:30 – Prezentacje Gościnne „Inkluzywne projekty społeczne” od partnerów lub chętnych działaczy
17:45 – 19:45 – Warsztaty technik aktorskich z elementami dramaterapii
19:45 – 20:00 – Podsumowanie
TRWAJĄCE ZAPISY:
Konferencja „Kultura na Nowo”:
21 września (sobota)
15:00-17:50
22 września (niedziela)
15:00-20:00
Dom Kultury DOM OTWARTY
Radzymińska 123, 03-560 Warszawa
– WSTĘP WOLNY – (obowiązują zapisy)
– Alice Wong

