Opis zajęć:
Warsztaty Pisania Kreatywnego
Od pomysłu do historii
Marzec 2019 – Gdańsk
Poniedziałki 17:00
od 25 marca
Czym jest kreatywne pisanie? To takie może trochę „hipsterskie” określenie na umiejętność tworzenia ciekawych opowieści. To przede wszystkim przełamywanie schematów, uruchamianie tkwiącego w każdym z nas potencjału i uruchamianie wyobraźni, ale również nowa ścieżka wyrażania siebie, swojej wewnętrznej pasji i – dla niektórych – sposób na życie.
Nie każdy, kto uczy się kreatywnego pisania, zostanie pisarzem. Umiejętność ta przydaje się jednak w bardzo zaskakujących sytuacjach, np. podczas rozmowy o pracę. Są w życiu sytuacje, gdy musimy wystąpić publicznie i przemawiać do ludzi, a czasem po prostu chcemy kogoś porwać ciekawą wypowiedzią, zgrabnie przekształcając nasze myśli w słowa.
Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe metody tworzenia historii, (trzy akty, sekwencje itp.), konstruowania bohaterów, tworzenia napięć i konfliktów oraz techniki zaplatania opowieści. Poznają także podstawy improwizacji i dowiedzą się, jak ją wykorzystywać do tworzenia historii.
Poruszymy też tematykę wydawania własnych dzieł oraz promowania ich ze strony autora. Dowiemy się też jak rozmawiać z wydawcami i 'pitchować’ nasze dzieła, tak, by ich zainteresowały.
Warsztaty będą też miejscem, gdzie będziemy mogli porozmawiać też o własnych pracach, poszukać inspiracji, oraz wymienić się wzajemnym feedbackiem, oraz otrzymać go od prowadzącego.
W obecnym wydaniu warsztatów istnieje możliwość wyboru terminu i prowadzącego – poniżej, w sekcji informacyjnej można przeczytać więcej o wszystkich grupach.
Umiejętności i relacje w pakiecie! 🙂
Prowadzący:
Wojciech Elszyn
Magister filologii polskiej ze specjalizacją filmoznawczą i przygotowaniem pedagogicznym. Do jego głównych form działania należy teoria literatury, szczególnie zagadnienia z obszaru ontologii dzieła literackiego.
Uczenie, przekazywanie wiedzy, prowadzenie warsztatów to dla niego połączenie pasji i pracy zawodowej. Zajmuje się tym już ponad 10 lat, realizując się we własnym biznesie. Pisze autorskie opowiadania i artykuły popularno-naukowe, poświęcone teorii literatury.
Właściciel Akademii Rozwoju MasterMind w ramach której prowadzi liczne szkolenia kreatywnego myślenia, oraz pisania kreatywnego.
Hołduje idei swobody twórczej, jednak jest zdania, że – by łamać zasady – każdy twórca literatury powinien je najpierw znać. Dlatego też w swojej pracy warsztatowej łączy teoretyczny kanon wiedzy z praktycznymi technikami i alternatywami.
Zdjęcia warsztatowe:
Plan zajęć:
1. Zapoznanie. Omówienie planu zajęć. Start historii. Pomysł, logline, synopsis. Zabezpieczenie praw autorskich. Podstawy dobrego pisarstwa.
2. Nauka pisania w praktyce. Programy. Gatunki. Scena. Sekwencja scen.
3. Modele i archetypy postaci – protagonista, mentor, antagonista, postać lustro, postać. Przygotowanie charakterystyki tła fabularnego postaci.
4. Konwencjonalne struktury narracyjne. Trzyaktowa struktura. Prolog. Pierwszy akt. Haczyk. Zdanie klucz. Powtórzone obrazy. Wydarzenie Inicjujące. Pierwszy punkt zwrotny.
5. Drugi akt. Punkty ogniskujące. Punkt środkowy i 2. punkt zwrotny
6. Trzeci akt. Kulminacja i wybrzmienie.
7. Narracja, fabuła, akcja, dialogi, konflikty wewnętrzne i zewnętrzne.
8. Zaplatanie i zagęszczanie fabuły. Narracja równoległa.
9. Narracja tandemowa. Narracja z multiprotagonistą. Narracja z podwójną podróżą.
10. Narracje retrospektywne. Retrospekcja z autobiograficznym narratorem i z podwójną narracją.
11. Narracja z historiami konsekutywnymi i z przełamanym tandemem. Nowe formy narracji w scenariuszu filmowym. Epizodyczność. Alinearność. Niewiarygodność narratora.
12. Rynek wydawniczy i scenariuszowy. Finansowanie prac. Prezentacja przed wydawcą lub producentem. Przygotowanie pitchingu. Ćwiczenia.
Dmowskiego 16A Gdańsk
Zapisy zamknięte!
Niestety na te warsztaty zapisy zostały zakończone. Już niedługo na tej stronie ruszą zapisy na kolejny miesiąc! Zapraszamy z powrotem za kilka dni – serdecznie polecamy też wpisanie się do Newslettera Varsztatovni poniżej – w ten sposób nic Cię nie ominie, oraz trafisz na specjalne oferty i zniżki newsletterowe 🙂
Zapraszamy też do rzucenia okiem na pozostałe warsztaty – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie!
Jak się zapisać?
Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisać można się:
• Przez formularz zapisu na tej stronie.
• Mailowo – [email protected] – w tytule imię i nazwisko uczestnika i kod warsztatów „V4-24” (wymaga potwierdzenia z naszej strony).
• Telefonicznie – na numer 6666 444 05
W treści zgłoszenia prosimy o podanie imienia, nazwiska i daty urodzenia uczestnika oraz telefonu kontaktowego.
Mile widziana, ale nieobowiązkowa, jest informacja o dotychczasowych ewentualnych doświadczeniach pisarskich zapisujących się osób 🙂
Płatności
Opłaty wnoszone w formie przelewów bankowych.
OPŁATA JEDNORAZOWA ZA KURS– 550zł
(po 10 marca 640zł*)
*liczymy moment zapisu
Spotkania odbywają się raz na tydzień. Kurs obejmuje 12 spotkań + koncert z próbą generalną.
Terminy wnoszenia opłat:
Płatności za warsztaty odbywają się z góry. Zapis przez formularz rezerwuje miejsce na warsztatach na 3 dni robocze – wpłata zapewnia uczestnictwo w warsztatach.
Opłatę za warsztaty należy wpłacić na konto Fundacji przed pierwszymi zajęciami.
Uwaga! Jeżeli warsztaty Ci się nie spodobają możesz odebrać wpłaconą kwotę do 5 dni po pierwszych warsztatach bez podawania powodu.
Dane do przelewu:
Fundacja SWAP
ul. Kwitnąca 5/45
01- 926 Warszawa
mBank
09 1140 2004 0000 3302 7787 3141
(W tytule przelewu kod warsztatów „V4-24” oraz Imię i nazwisko uczestnika)
