fbpx
varsztatovnia x zainteresowani
p

Ten wpis jest autorstwa zespołu projektu ZAINTERESOWANI i powstał w ramach patronatu medialnego.

Cześć!

Z tej strony zespół projektowy ZAINTERESOWANI. W ramach współpracy z Varsztatovnią chcemy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami :)))

Pasja jako ważna część życia każdego

Czy zauważyliście, jak dobrze słucha się ludzi, którzy mówią o czymś z pasją? Oddanie i radość z aktywności, nawet takiej, która zawsze wydawała nam się nudna, nagle sprawia, że myślimy: „to naprawdę jest ciekawe!”. Bo właśnie tak działają hobby. Są źródłem motywacji, radości, pomagają rozładować stres i sprawiają, że mamy czym się ekscytować. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczynamy o tym opowiadać, nakręcamy się jak nigdy, a ludzie chcą słuchać nawet przydługich wywodów.

Jednak, co jeśli nasza pasja przestaje nam sprawiać radość? Co jeśli nie chce nam się już chodzić na treningi, co jeśli rzeźbimy z przymusu, co jeśli czujemy, że to wszystko jest bez sensu? Albo towarzyszy nam wrażenie, że nie jesteśmy w stanie znaleźć nic dla siebie?

malarstwo

Jak odświeżyć stare zainteresowania,

bądź rozpocząć nowe hobby?

Jeżeli któreś z powyższych pytań brzmi znajomo – to nie jest czas, żeby się poddać! Każdemu może zdarzyć się chwilowa utrata motywacji, każdy może mieć czasami dość, to całkowicie naturalne. Nie należy się więc załamywać, a wytrwale szukać rozwiązania, bo ZAWSZE DA SIĘ COŚ ZROBIĆ. Tylko co?

Poszukajcie inspiracji – w internecie, na wystawach, kiedy idziecie ulicą. Choć brzmi to banalnie, czasem właśnie tego potrzebujemy. Przykładowo malowanie: załóżmy że pejzaże Wam się znudziły, siedzicie nad płótnem, a w głowie pustka. Co jeśli… w ogóle odłożycie płótno? Są inne rzeczy, które można pomalować na przykład etui na telefon, trampki, słoiki i wiele innych przedmiotów. Brzmi to niedorzecznie? A może właśnie o to chodzi! Naprawdę warto odkryć inną stronę pasji, popatrzeć na nią z szerszej perspektywy i na nowo znaleźć w niej coś interesującego! Może właśnie odmienne spojrzenie na pewne aktywności sprawi, że przełamiecie się do zrobienia czegoś innego i pomyślicie, że dlaczego nie?

Popatrzcie jak robią to inni, pogadajcie z  pasjonatami – rozmowa z ludźmi, którzy też zajmują się daną aktywnością, może naprawdę dużo wnieść. Nawet jeśli uważacie, że wasza pasja jest prywatną sprawą, nie lubicie się nią dzielić, to otworzenie się może poszerzyć perspektywę i na nowo dodać Wam motywacji. Słuchając o osiągnięciach innych, łatwo pomyśleć „też chcę to zrobić”. Widząc ich radość i ekscytację – zarazić się tą pozytywną energią. Oglądając zawody – przypomnieć sobie co zauroczyło Was w danej aktywności. Podziwiając genialne dzieło –  znowu zobaczyć wyzwanie i cel. 

Zapiszcie się na zajęcia – nie wszystko da się osiągnąć samemu. Czerpanie z doświadczenia instruktorów może przyspieszyć wasz progres, sprawić że nauczycie się czegoś co wcześniej wydawało Wam się nieosiągalne. Poza tym miło, kiedy mamy kogoś, kto w nas wierzy i pomaga się zmotywować. Jeżeli nie wiecie, czy dana aktywność jest dla Was, dobrym pomysłem mogą okazać się krótkie kursy czy warsztaty. Dzięki nim, możecie spróbować różnych hobby i sprawdzić, czy coś zatrzyma Was na dłużej. I jest to naprawdę w zasięgu ręki! W szerokiej ofercie warsztatów Varsztatovni z pewnością znajdziecie coś dla siebie! 

Dajcie sobie czas na odpoczynek – nie zapominajcie, że pasja ma dawać radość, a nie stawać się przykrym obowiązkiem. Nic na siłę! Jeżeli jesteście zmęczeni, odpuśćcie sobie dzisiaj lekcję śpiewu. Nic się nie stanie. Zgubne może też okazać się za częste uprawianie jakiegoś sportu. Jeśli chcecie poprawić wyniki, to warto dążyć do celu, ale może zdarzyć się tak, że weźmiecie na siebie zbyt dużo i później traktujecie to z niechęcią, odczuwacie zmęczenie. Pamiętajmy więc, że we wszystkim trzeba znaleźć umiar! Nasz organizm musi odpoczywać, a zamiast zapisywać się na kolejne godziny zajęć, możecie pomyśleć o ćwiczeniach w domu, które również przyniosą efekty.

Rozmawiajmy o swoich zajęciach ze znajomymi i motywujmy się nawzajem. Czasami „aktualizacja” i użycie niekonwencjonalnych metod uprawiania swojego hobby potrafi zmienić sposób patrzenia na daną aktywność. Najważniejsze jest, by cieszyć się z tego co się robi i jeśli przychodzi uczucie znudzenia, szukajmy nowości w tym, co już znamy! Nie zapominajmy jednak o umiarze i odpoczynku – jeśli dana aktywność wymaga od nas wysiłku psychicznego bądź fizycznego – dajmy sobie odsapnąć! Pamiętajmy o tym, że hobby ma przynosić radość, nie przemęczać i nudzić. Niech zainteresowania będą w Naszym interesie!

reakcja mózgu

Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami! Znajdziesz nas na mediach społecznościowych wymienionych poniżej.

Publikujemy opisy przeróżnych hobby wraz ze wskazówkami. Prowadzimy też podcast – wywiady z różnymi osobami, które przybliżają słuchaczom swoją pasję. W marcu w 2023 roku planujemy zorganizować targi zainteresowań w Warszawie w Domu Kultury Ursynów. O szczegółach będziemy informować. Nie przegap niczego i bądź na bieżąco!

Chcesz nas wesprzeć w jakiś sposób? Chętnie przyjmiemy każdą pomoc i wskazówki!

ZAINTERESOWANI NA SOCIAL MEDIACH:

Wpis dodała:

Ela Pogudz
Marketing Manager w Varsztatovni

Adeptka marketingu internetowego i główna copywriterka. Po godzinach zapalona zumbiara i miłośniczka DIY. Fascynują ją moc niuansów językowych oraz zawiłości komunikacji międzyludzkiej.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Kultura.