fbpx

Sezon warsztatowy wraz z wrześniem rozpoczął się na dobre, a grupy warsztatowe we wszystkich miastach w których działa Fundacja Varsztatovnia startują coraz gęściej. Wciąż jednak spotykamy się ze zrozumiałymi obawami uczestników dotyczącymi COVID-19 i potencjalnego nawrotu pandemii. W związku z tym – odpowiadamy. W tym poście dowiesz się jak przygotowaliśmy się na pandemie i dlaczego tym razem prawdopodobnie nie grozi nam lockdown warsztatowy.

 

Widmo lockdownu totalnego i jego prawdopodobieństwo

Podczas poprzedniej fali COVID-19 przez pewien czas staliśmy w obliczu lockdownu totalnego – czyli okresu w którym obostrzenia uniemożliwiały biznesom i instytucjom (w tym instytucjom kultury) działalność, niezależnie od liczby osób obecnych na danej przestrzeni, zachowywanych odstępów i innych działań profilaktycznych. Przykładem takiego lockdownu jest okres świeżo po wybuchu epidemii w marcu 2020.

Co zmieniło się od tego czasu? Przede wszystkim współczynnik osób zaszczepionych. 

Wyszczepienność populacji ma ogromny wpływ na dwa czynniki bardzo ważne w kształtowaniu się obostrzeń sanitarnych:

– śmiertelność wśród osób zarażonych

– współczynnik reprodukcji wirusa (tempo wzrostu krzywej zachorowań)

Szczepionka przeciwko COVID-19 drastycznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania (99,1% osób zakażonych COVID-19 to osoby niezaszczepione – dane z 21 września 2021 | Szczepionka Pfizer gwarantuje 92% skuteczności w walce z zakażeniem).

Dodatkowo w przypadku zachorowania znacząco mniejsze jest również prawdopodobieństwo ciężkiego przejścia choroby (Wśród osób zarażonych po drugiej dawce szczepionki lekkich objawów było mniej o 94 proc., ciężkich o 92 proc., a liczba hospitalizacji zmniejszyła się o 87 proc. – żródło Medonet)

Te statystyki – mimo że nie świadczą o całkowitym pokonaniu pandemii koronawirusa – rzucają optymistyczne światło co do przebiegu pandemi w okresie zimowo – jesiennym w tym roku w porównaniu do poprzedniego.

Aktualnie (na dzień 12.10.21) liczba osób zaszczepionych w Polsce prezentuje się następująco:

Mimo że nie osiągnęliśmy jeszcze pułapu odporności stadnej, który przez naukowców estymowany był na 70% wyszczepienia populacji liczby te grają ogromną rolę obniżając dynamikę zachorowań na COVID-19 co można zauważyć obserwując statystyki zgonów i zachorowań w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. 

Obostrzenia dotyczące pojemności sal warsztatowych

W poprzednim roku kalendarzowym obostrzenia dotyczące COVID-19 były uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności – dla sektora kultury obowiązywały między innymi limity osób które mogły naraz znajdować się na przestrzeni o określonym metrażu (dokładne wytyczne zmieniały się w czasie i w zależności od obowiązującej strefy sanitarnej).

To właśnie limit osób mogących uczestniczyć w zajęciach uzależniony od metrażu sali był dla nas głównym powodem dla którego w roku 2020 musieliśmy zamrozić realizację warsztatów i wstrzymać trwające grupy. Grupy jakie zgodnie z ówczesnymi obostrzeniami mogły spotykać się w salach którymi dysponuje nasza Fundacja byłyby po prostu zbyt małe, by zajęcia mogły odbywać się bez przeszkód.

Jak wspomnieliśmy wyżej lockdown totalny jest scenariuszem mało prawdopodobnym – jednak obostrzenia dotyczące pojemności to scenariusz który bierzemy pod uwagę i do którego się przygotowywujemy. W tym sezonie nie mamy jednak powodów, by zakładać że obostrzenia zaowocują koniecznością zamknięcia warsztatów. Dlaczego?

– Przede wszystkim z uwagi na współczynnik osób zaszczepionych wśród naszych uczestników i uczestniczek który – według naszych badań – jest większy niż średnia krajowa:

– Wyniki ankiety dot. szczepień wśród uczestnikow zapisanych na zajęcia stacjonarne (31.08.21 – 04.10.21)

Jak widzimy na powyższym wykresie znacząca większość naszych uczestników jest zaszczepiona. Zgodnie ze słowami Ministra Zdrowia z sierpnia 2021 obostrzenia lokalne nie będą dotyczyć osób zaszczepionych, co oznacza że będą oni również wykluczeni z limitów pojemności przestrzeni warsztatowych.

Czy oznacza to, że warsztaty w Varsztatovni w przypadku wystąpienia obostrzeń będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych?

– Niekoniecznie. Zakładając podobne ograniczenia przestrzenne jak w poprzednim sezonie możem zauważyć że przy współczynniku zaszczepionych wśród naszych uczestników na obecnym poziomie nie będę wymagane ograniczenie zajęć tylko dla zaszczepionych, ponieważ osoby niezaszczepione (które jako jedyne będą wliczać się do limitu pojemności sali) nie powinny przekroczyć ustalonego limitu nawet przy pełnych grupach warsztatowych.

W przypadku wystąpienia obostrzeń stosunek osób zaszczepionych do niezaszczepionych będziemy monitorować na poziomie grup warsztatowych. Może zdarzyć się więc że, jeśli do danej grupy zapisze się wiele osób niezaszczepionych i równowaga zostanie zaburzona, niektórym osobom niezaszczepionym zaproponujemy przeniesienie do innej grupy. Nie planujemy jednak wykluczania takich osób z warsztatów.

Dalsze działania i realizacja warsztatów

Planując następne działania i program warsztatowy obserwujemy statystki dot. pandemii i bieżące ustawodawsto do którego dostosowywujemy się na bieżąco. Jeśli wbrew naszym spekulacjom powstałaby konieczność tymczasowego wstrzymania warsztatów zastosujemy procedury które wdrożyliśmy w poprzednim sezonie – wszystkie osoby których zajęcia będą wstrzymane będą mogły je kontynuować w pierwszym możliwym terminie z zachowaniem liczby godzin warsztatów zaś dla osób które nie rozpoczęły zajęć będzie dostępne opcja zamiany zapisu na voucher do późniejszego wykorzystania lub zwrotu kwoty. 

Jednakże, jak wspominaliśmy powyżej, scenariusz zamrożenia warsztatów prawdopodobnie jest czymś czego w tym sezonie uda się uniknąć, co bardzo nas cieszy ponieważ lubimy widywać się z Wami na warsztatach! 

Jeśli mieliście pytania dotyczące warsztatów w kontekście COVID-19 mamy nadzieję że ten post na nie odpowiedział – jeśli jednak wciąż pozostają wątpliwości pozostajemy do Waszej dyspozycji pod numerem +48 780 122 376 (zapisy i informacja; pon – pt | 9:00-16:00), mailem: [email protected] i na naszym fanpage-u Fb. 

Do zobaczenia na warsztatach!