fbpx
Nie raz spotkaliśmy się z opinią, że tworzenie sztuki jest dla osób wybranych – na przykład tych z wykształceniem artystycznym. Wiele razy słyszeliśmy też, że ktoś zrezygnował z prób twórczych ze względu na to, że się “do tego nie nadaje”. Sztuka często zamykana jest w pewnej formie, ponieważ ma mieć sens, ma być estetyczna i musi trafiać do ogółu. 
Czy w takim razie sztuka i jej tworzenie nie jest dla każdego? Absolutnie nie! Naszym zdaniem wszyscy mogą tworzyć i w tym artykule powiemy dlaczego!

Jak powinniśmy definiować sztukę?

Sztukę można zdefiniować na wiele sposób, ale to co jest pewne to to, że ma ona odzwierciedlać nasze uczucia i ekspresję. Ma za zadanie pokazywać nasze doświadczenia, poglądy na świat i emocje nam towarzyszące. Dlaczego więc to wybrani mają prawo do jej tworzenia? Według nas to właśnie sztuka i kultura pokazuje obraz świata, a taki obraz każdy z nas ma inny i to jest najpiękniejsze – to, że możemy się nim dzielić z innymi! Nie tylko poprzez rozmowy, ale poprzez muzykę, ruch, czy ilustrację.

 

A co z warsztatem?

Oczywiście umiejętności są ważne, a dobry warsztat powoduje lepszy odbiór danego dzieła. Tego jednak zawsze da się nauczyć chociażby korzystając z różnego rodzaju dodatkowych lekcji, czy warsztatów. Jako Varsztatovnia również chcemy dawać szansę amatorom na szkolenie się w ich pasjach, stąd też często nasze warsztaty kierujemy do osób początkujących. Chcemy pokazać, że “Śpiewać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej”, ale przy tym wszystkim liczą się prawdziwe emocje przekazywane podczas tworzenia. Wierzymy, że to autentyczność i chęć działania tworzą prawdziwą sztukę, a nie wykształcenie, czy nabyte przez lata umiejętności – to jest dodatek, który tak jak w każdej dziedzinie, ułatwia pracę.

Ale przecież tylko najlepsi coś osiągają…

Nieprawda! Nie możemy tak myśleć, ponieważ to tylko nas demotywuje na początku naszej ścieżki artystycznej. Ostatnio na naszej grupie Facebookowej z resztą poruszyliśmy ten temat. Wiele osób zmaga się z porównywaniem się do innych i z myślami krążącymi wokół tego, że przecież oni nie są tacy dobrzy jak reszta osób będąca mistrzem w danej dziedzinie od dziecka. Ale przecież każdy z nas jest wyjątkowy – jeden umie śpiewać wysoko, drugi nisko. Jeden potrafi rysować martwą naturę, a inny specjalizuje się w portretach. Dodatkowo każdy z nas ma inny styl, co nadaje tę unikatowość i pozwala nam się wyrażać artystycznie bez względu na naszą skalę wokalną, czy bogate słownictwo. Właśnie to jest piękne. Nie jesteśmy tacy sami i możemy tworzyć wszystko, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto nas za to doceni.

Rezygnowanie z marzeń związanych ze sztuką ze względu na lepszych w branży jest jak podcinanie skrzydeł pisklakowi, bo pewnie nie będzie tak dobrze latał jak reszta. Liczy się działanie, bo bez tego każdy na początku by wątpił i nie osiągał zamierzonego celu. 

To właśnie unikatowość sprawia, że sztuka i kultura są tak cudowne. To jedna z nielicznych dziedzin, w której można pokazać siebie bez względu na to ile i jak coś umiemy, bo tutaj liczą się emocje i chęci. 

Co robimy w kierunku bardziej powszechnej sztuki?

Jako Varsztatovnia dążymy właśnie do tego, aby w społeczeństwie zaczęto doceniać wartość sztuki niezależnej, a próg wejścia na rynek artystyczny zaczął się obniżać, ponieważ sztuka powinna być powszechnie dostępna i niezależna. Dodatkowo sztuka uwrażliwia, jest świetnym kanałem komunikacji do wyrażania własnych poglądów i uczy dialogu, więc jej powszechność bez względu na umiejętności byłaby świetnym polem do wymiany zdań światopoglądowych. 

Bardzo wierzymy, że kiedyś tak będzie, jednak najpierw musimy zadbać o świadomość ludzi, że twórczość jest dla każdego, a nie dla wybranych jednostek. Między innymi dlatego założyliśmy grupę na Facebooku, która zbiera wokół siebie społeczność początkujących artystów i daje im możliwość pokazania siebie, zaczerpnięcia merytorycznej opinii i otrzymania wsparcia dla swojej twórczości. Jeżeli myślicie tak samo jak my, że sztuka jest dla wszystkich, to koniecznie dołączcie do naszej społeczności i cieszcie się dobrą energią, mnóstwem inspiracji i poznawaniem ciekawych ludzi! 

Ania Cecocho
PR Manager Varsztatovni

Miłośniczka muzyki, wokalistka interesująca się digital marketingiem. Kocha inicjatywy społeczne oraz nowinki ze świata technologii. W wolnych chwilach próbuje nadrabiać premiery filmowe oraz obcować ze sztuką w każdym wydaniu.

W Varsztatovni odpowiada za marketing oraz projekty kreatywne i społeczne Fundacji.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.