fbpx

Temat I Serii: Społeczeństwo przyszłości

Udało nam się – nam, czyli pokoleniu Internetu – znaleźć sposób na obcowanie z kulturą nawet nie ruszając się z domu. Ale czy każdy korzysta z możliwości, które mamy? Można powiedzieć, że szybki rozwój mediów lub Internetu w ogólnym tego słowa znaczeniu otwiera nam drzwi i okna, których nawet nie wiedzieliśmy, że szukamy. W ten sposób dowiadujemy się także o różnych przedsięwzięciach, w których możemy wziąć udział.

Dlaczego to artystyczne aspekty powinny być brane pod uwagę? Powodów jest wiele i dla każdego jest to indywidualna sprawa, ale ze sztuką obcujemy na każdym kroku, nie zdając sobie z tego sprawy. Warto jest być zatem świadomym odbiorcą, by móc czerpać z niej jak najwięcej. Sztuka to muzyka, film, taniec, design, fotografia, teatr… Doszukać można się jej dosłownie wszędzie i warto to robić. Warto uczyć się dostrzegać małe rzeczy, nauczyć się wrażliwości wobec niej i zwyczajnie – otworzyć się na nią. Warto mieć na uwadze, że to umiejętność tworzenia nowych rzeczy, kreatywność i odnajdowanie sposobów na kreowanie rzeczywistości lub lepszego indywidualnego świata, pozwoliła nam zostać odróżnionymi od małp. Kto chciałby dalej być małpą?

Wszelkie zajęcia artystyczne pozwalają na poznawanie kultury, zarówno lokalnej, jak i tej bardziej odległej. Zacieranie granic pozwala na nawiązywanie nowych relacji i tworzenie mocnych węzłów emocjonalnych z innymi. Poza zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności związanych z różnorodnymi dziedzinami sztuki, uczymy się wyrażania siebie. Wyrażania siebie na wiele nowych sposobów.

Rozwój w tę stronę nie mógłby być już chyba prostszy. Dzięki uproszczeniu i automatyzacji procesów administracyjnych, dostęp do zdobywania wiedzy mamy na wyciągnięcie ręki. By kupić bilet na seans filmowy lub zapisać się na warsztaty artystyczne wystarczy kilka sekund i kilka kliknięć myszką. Ułatwień mamy o wiele więcej niż nasi przodkowie. Oczywistym jest, że czasem lepiej jest poczuć coś na własnej skórze, by doznania były lepsze i bardziej zapadły nam w pamięć -np. inscenizacja angażująca publikę, siedzenie w pierwszym rzędzie w teatrze by dostrzec każdą emocje na twarzy aktora, koncerty, po których musimy wracać do rzeczywistości czy oglądanie wystaw malarskich z tak bliska, że jesteśmy w stanie dostrzec każde pociągnięcie pędzlem po płótnie. Są to aspekty, na które z pewnością nie każdy zwróciłby uwagę, ale ktoś wrażliwy na sztukę i piękno to doceni.

Dlaczego więc kultura powinna być powszechna? Żeby łączyć ze sobą ludzi. Żeby grona odbiorców rosły, żeby było dla kogo tworzyć i żeby te wytworyartystyczne były dobrze odbierane. By odbiorcy wiedzieli na co zwrócić uwagę, by dostrzec najważniejsze walory. By mogli między sobą o tym dyskutować, wymieniać się opiniami, pokazywać coś, czego sami nie dostrzegliśmy, a zmienia nam kompletnie pogląd na dany aspekt. By otwierać nam oczy, pozwalać na puszczenie wodzy fantazji, na oddanie się sztuce, wyciszenie się i odstresowanie. By doceniać takie wartości jak piękno i prawda również w życiu codziennym.

Fundacji takiej jak my, promującej artystów i ich sztukę, zależy na powszechności kultury. Dlatego robimy co w naszej mocy, by nasze warsztaty były dostępne dla każdego. Oferujemy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, nie ruszając się z domu. Warsztaty są prowadzone także w formie online a zapisanie się na nie wymaga wyłącznie dostępu do Internetu. Dla niepełnosprawnych przygotowane zostały zniżki, aby także ten aspekt nie stanowił przeszkody na drodze do rozwijania się w kierunku artystycznym. Varsztatovnia nastawiona jest na obcowanie z kulturą i pragnie dosięgnąć nią nawet najbardziej opornych odbiorców.

Tekst dla Varsztatovni napisała Inez Szawiel. Dzięki!