fbpx
Praca zdalna to dla niektórych mało efektywne siedzenie w domu. Najbardziej uziemienie mogą odczuć osoby, na których rutynę składa się ciągły bieg. Co zrobić by stłamsić to uczucie marnowania czasu na niczym?

Przygotowaliśmy kilka porad, nie tylko dla osób, które nagle znalazły się w zastoju, ale także dla tych, którzy chcieliby popracować nad swoją produktywnością w ciągu dnia. 

 

 

Jeśli home office jest dla Ciebie czymś nowym, nic dziwnego, że brak Ci motywacji do pracy, kiedy od łóżka dzieli Cię zaledwie kilka kroków. Możesz nie odczuwać tej samej dyscypliny lub motywacji w postaci współpracowników, jeśli do tej pory dzieliłeś z nimi miejsce pracy. W tym celu możesz skorzystać z kilku sprawdzonych metod.

 

Pierwsza z nich nazywana jest TECHNIKĄ POMODORO – polega ona na dzieleniu czasu na 25 minutowe sekcje, które będą przeznaczone na pracę oraz 5 minut przerwy między nimi. W ten sposób nie wydaje nam się, że nasza praca ciągnie się bez końca i nigdy jej nie dokończymy.

 

Kolejna metoda to ACTION METHOD. Polega ona głównie na tworzeniu listy zadań przy każdym nawet najmniejszym wyzwaniu. By metoda ta działała jak należy, warto codziennie wybierać z listy zarówno te bardziej jak i mniej ważne zadania, a także sprawdzać, czy na pewno nie jest to coś, co można komuś powierzyć. Jest to technika pracy, która sprawdzi się w głównej mierze wykonawcom zawodów kreatywnych, a zatem pisarzom, grafikom czy projektantom.

 

Zrób to w miarę możliwości nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Jeśli do tej pory pracowałeś w wyznaczonych godzinach, zrób taką symulacje w domu. Zacznij i skończ pracę o tych samych porach, co zazwyczaj.

Stwórz sobie prowizoryczne biuro we własnym domu, ale PAMIĘTAJ, by nie pracować z łóżka… By pracować produktywnie musisz zadbać o swoją przestrzeń, a zatem wyznaczyć np. salon na swoje biuro, a sypialnie – zgodnie z przeznaczeniem – na odpoczynek. W ten sposób odzyskasz chociażby namiastkę normalności.

Zadbaj jednak o to, by w Twojej przestrzeni nie znajdowało się nic, co mogłoby stanowić swego rodzaju rozpraszacz. Nie dziel swojego tymczasowego biura ze współlokatorami lub drugą połówką. Może zadziałać to na niekorzyść Twojej produktywności oraz skupienia.

Po zakończonych czynnościach, wraz z dźwiękiem sygnału informującego Cię o tym, postaraj się wyciszyć powiadomienia lub schowaj swoje notatki z zasięgu wzroku,  by znowu “wrócić” do swojej oazy.

Nie chodzi tylko o wyznaczenie konkretnych godzin pracy, ale także lepsze zaplanowanie całej swojej doby. Zacznij od próby kładzenia się spać oraz pobudki w wybranych przez siebie godzinach i trzymania się tego planu. Dopasuj go do swoich godzin pracy w taki sposób, aby móc na sen przeznaczyć potrzebną (i rozsądną!) ilość czasu.

Możesz również zaplanować przerwę na obiad, następnego dnia na spacer z psem lub domową aktywność fizyczną. Trzymanie się wyznaczonych godzin motywuje to odhaczenia z listy każdego podpunktu, który sobie zaplanowałeś. Nie pozwala pozostawić Ci luk w ciągu dnia, które możesz pod koniec uznać za spędzone na niczym.

To puste miejsce na swojej liście możesz nazwać zwyczajnie “Przerwą” . Jeśli jest to możliwe, taki plan sporządź już dzień przed, by móc zacząć go realizować w momencie pobudki. 

Przy pomocy przygotowanego przez nas szablonu przygotuj się na cały miesiąc. Dzięki niemu, swoje bardziej i mniej priorytetowe zadania, będziesz miał odnotowane w jednym miejscu i ułatwi Ci to egzekwowanie ich od samego siebie.

Dzięki takiemu planowaniu nie marnujesz czasu na zastanawianie się, co z Twoich zadań jest kolejne w hierarchii ważności i uchroni Cię od związanego z tym stresu.

Ps. Możesz z niego korzystać przez cały rok. Z pewnością ułatwi Ci planowanie wszystkich zadań, których wykonywanie jesteś zobligowany, nie tylko w czasie kwarantanny.

Jeśli do tej pory treningi siłowe kojarzyły Ci się wyłącznie z siłownią lub salą do zumby, domowy sport może być dla ciekawą odmianą! Nie zniechęcaj się, ale odnajdź z tej sytuacji plusy. Nie czeka Cię podróż na siłownię ani oceniające spojrzenia współćwiczących. 

Podobnie jak w przypadku salonu na czas kwarantanny stanowiącego Twoje biuro, w innym pomieszczeniu (koniecznie innym niż sypialnia lub pomieszczenie z wygodnym fotelem!) zorganizuj sobie tymczasową siłownię.

Potrzebujesz wyłącznie kawałka podłogi i ewentualnie urządzenia, z którym będziesz trenować (a może sam jesteś swoim najlepszym trenerem i nawet nie potrzebujesz profesjonalnych nagrań).

Włóż swój strój sportowy by nabrać więcej zapału i jeszcze bardziej poczuć się jak na treningu i do dzieła. Wcześniej możesz zrobić małe rozeznanie, by wykonywać takie ćwiczenia, które nie wymagają korzystania ze specjalnych przyrządów sportowych.

Możliwe, że stresująca sytuacja, w jakiej się znajdujesz, odciąga Twoją uwagę od przyjemności. Jest to również idealna okazja do odnajdywania nowych hobby. Czas spędzony w domu możesz przeznaczyć na kursy lub warsztaty odbywające się w formach zdalnych.

Możesz nauczyć się nowego języka lub kompletnie innej umiejętności. Zastanów się, na co mógłbyś poświęcić czas, czemu sprzyja spędzanie czasu wyłącznie w domu. Pisanie? Jeśli tak, mamy idealną ofertę dla Ciebie – warsztaty pisania kreatywnego online.

 

 

 

Pamiętajmy!

 

Sytuacja z jaką przyszło nam się aktualnie mierzyć jest tymczasowa i wkrótce wszyscy wrócimy do swoich ulubionych rutyn. Nie oznacza to jednak, że czas pracy zdalnej ma być czasem bezczynności. To od nas zależy, jak będzie wyglądało nasze (chwilowe) życie w izolacji i uważamy, że warto jest nie tracić tego czasu, a wręcz przeciwnie, wyciągnąć korzyści z możliwości siedzenia w domu.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym kilku poradom, uda Wam się osiągnąć chociażby namiastkę normalności i spożytkujecie ten czas w sposób racjonalny i w jak największym stopniu produktywny.