fbpx

Dykcja to bardzo ważny element nie tylko w teatrze, czy śpiewaniu. Pomaga również w pracy, czy nawet w życiu prywatnym. Przyczynia się ona do sukcesów oraz zwiększa poczucie pewności siebie podczas rozmów z innymi lub wystąpień publicznych. Powoduje, że inni nas słuchają, gdy mówimy oraz sprawia, że lepiej wyrażamy to, co chcemy przekazać.

Warto więc niezależnie od tego, czy działamy w sferze artystycznej, czy w biznesie zadbać o dobrą dykcję. Dlatego przygotowaliśmy dla Was 3 ćwiczenia, które możecie wykonywać codziennie w domu. Pomogą one Wam w szybkim czasie poprawić Wasz warsztat.

Ale najpierw … rozgrzewka!

Tak jak w sporcie – przed ćwiczeniami warto się rozgrzać, aby ciało (w tym przypadku aparat mowy) mogło z siebie dać o wiele więcej. Na początek zaczynamy od rozluźnienia się i … ziewania! Dlaczego? Podczas ziewania dotlenia się cały organizm, a Wasze gardło się otwiera, co wpływa na wydobywany dźwięk. Tak więc ziewamy długo z góry na dół robiąc tzw. glissando, czyli płynne przejście z wysokich dźwięków do niskich. Powtarzamy ziewanie kilka razy i przechodzimy do rozgrzania szczęki. Pozwoli nam to przede wszystkim rozluźnić żuchwę i zwiększyć otwarcie buzi. Co robimy? Na początku wyczuwamy dwoma palcami po każdej stronie szczęki miejsca gdzie znajdują się zawiasy i lekko ruszamy całą szczęką masując powyższe miejsca ok. 40 sekund. Później działamy już całą szczęką. Robimy nią kilka kółek w prawo i w lewo przy lekko otwartych ustach, tak aby nie zrobić krzywdy zębom. Na koniec otwieramy szeroko szczękę, trzymamy ją w takiej pozycji kilka sekund i rozluźniamy. Powtarzamy to około 5 razy.

No to teraz pora na usta: w końcu one odpowiadają za sprężystość spółgłosek i krągłość samogłosek. Zacznijmy więc od masowania zębami dolnej i górnej wargi, ale pamiętajcie – delikatni tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Następnie udajemy, że rozcieramy pomadkę na ustach. Kolejną rzeczą jest zrobienie „dzióbka” z ust i wykonanie kilka kółek w takiej pozycji ustami, tak, żeby nie kręcić całą głową, tylko samymi wargami. Następnie przechodzimy do rozciągania ust. Uśmiechamy się najszerzej jak tylko umiemy i wracamy do rozluźnionej pozycji. Ostatnie ćwiczenie powtarzamy około 5 razy. 

Czas na ćwiczenia!

1. Korek od wina to najlepszy przyjaciel

Zapamiętajcie to, bo niewinny korek naprawdę potrafi zdziałać cuda! Ale do czego nam on jest w ogóle potrzebny? Już tłumaczymy. Ćwiczenie to polega na włożeniu korka od wina między siekacze, a następnie wypowiadanie łamańców językowych. Naszym zadaniem jest powiedzenie wybranego zdania najbardziej zrozumiale i wyraźnie jak się da. To co… korki w dłoń!

2. Łamańce językowe

Już bez korka, ale dalej dające niesamowite efekty. Czytajcie je wyraźnie i dokładnie. Po każdym przeczytaniu jednego łamańca na głos zwiększajcie tempo jego wypowiadania. Po trzecim powtórzeniu dopiero zaczyna się zabawa! Oto kilka przykładów łamańców językowych, które możecie wykorzystać podczas ćwiczeń: 

  • Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi.
  • Król Karol kupił Królowej Karolinie korale koloru koralowego.
  • Bar Barnaba Bar Barbara oto barów barwna para.
  • Czy Tata czyta cytaty z Tacyta?
  • Jola lojalna, Jola nielojalna.
  • Stół z powyłamywanymi nogami.
  • Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie.
  • Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, byzczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika.

3. Szybkie samogłoski

Wydaje się proste, ale uwierzcie, że może sprawiać kłopoty. Zacznijcie najpierw wolno wypowiadać  wszystkie samogłoski w tej kolejności A E I O U Y. To bardzo ważne, aby powtarzać konkretną sekwencję. Następnie postarajcie się robić to coraz szybciej i szybciej – naprawdę łatwo jest się pomylić. 

Wykonujcie ćwiczenia codziennie lub co drugi dzień, a w krótkim czasie zauważycie pierwsze efekty. Najważniejsze, aby trzymać dyscyplinę i regularność ćwiczeń. Jeżeli chcielibyście poznać więcej metod na lepszą dykcję, a przy okazji również na głos – zapraszamy do zakupu kursu internetowego „Debiut Wokalny Krok po Kroku”, z którego dowiecie się nie tylko jak poprawnie śpiewać i wydobywać głos, ale również jak osiągnąć sukces muzyczny na scenie!