fbpx

Bardzo wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze śpiewaniem boryka się z problemem zbyt małej skali swojego głosu. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ struny głosowe, podobnie jak inne partie ciała, wymagają ćwiczenia. O ile śpiewanie prostych piosenek nie będzie stanowiło problemu, o tyle bardziej wymagające utwory składające się z bardzo niskich oraz wysokich dźwięków mogą być sporym wyzwaniem. Istnieją na całe szczęście techniki oraz specjalne ćwiczenia, które pozwolą poszerzyć skalę naszego głosu.

Ćwiczenia na skalę głosu

Bardzo ważne jest, aby przed śpiewem w odpowiedni sposób rozgrzać struny głosowe oraz cały aparat mowy. Pomaga w tym między innymi ćwiczenie o nazwie “glissando”. Polega ono na płynnym przechodzeniu z jednego dźwięku na drugi śpiewając głoski, takie jak “A”, “E”, “I”, “O” oraz “U”. Należy w tym miejscu pamiętać o podparciu przepony, co zapobiegnie załamywaniu się dźwięku. Podczas ćwiczeń warto co jakiś czas wchodzić na dźwięk, który o półtonu wychodzi poza skalę naszych możliwości. Dzięki temu możliwe będzie stopniowe poszerzanie swoich wokalnych możliwości.

W poszerzeniu skali głosu może pomóc także wydawanie głośnych zachwytów udając przy tym żucie gumy lub śpiewanie rozgrzewek polegających na wydawaniu spółgłosek, jak miękkie “B” lub “U” w akordach do góry i do dołu.

Podczas ćwiczeń mających za zadanie poszerzyć skalę głosu bardzo istotna jest regularność. Warto więc poświęcić codziennie swój czas na ćwiczenia. Tylko w ten sposób efekty pracy będą widoczne już po niedługim czasie.

Ćwicz z umiarem

Coś, co jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że śpiew nie powinien być wykonywany na siłę. Jeśli mamy problem z zaśpiewaniem wysokiego dźwięku w danym utworze, powinniśmy go zostawić na nieco późniejszy czas albo ewentualnie spróbować obniżyć jego tonację. Próba usilnego zaśpiewania wysokiego dźwięku może zakończyć się bólem gardła lub poważniejszymi dolegliwościami strun głosowych. Warto więc stosować umiar i dobierać repertuar adekwatny do naszych aktualnych możliwości.