fbpx
Grafika jak radzić sobie z trudnymi relacjami podczas świąt

Święta już za chwilę. Nie dla każdego jednak jest to czas ciepłych i rodzinnych świąt. Niektórzy na samą myśl o wigilii w rodzinnym gronie chcą jak najszybciej o tym zapomnieć. 

Dla takich osób (choć nie tylko) powstał ten wpis. Chcemy w nim poruszyć temat tego jak radzić sobie z trudnymi relacjami rodzinnymi w święta.

 

Zadaj sobie pytanie – czy naprawdę musisz tam być?

Grafika - czy musisz tam być?

To podstawowe pytanie, które każdy w trudnej relacji rodzinnej powinien sobie zadać przed wyjazdem na święta. Pamiętaj – rodziny się nie wybiera, więc nie może to definiować naszego przywiązania do bliskich. Każdy z nas jest osobnym bytem i nikt nie powinien wywierać na nim presji związanej z dobrymi relacjami, jeżeli chodzi o rodzinę.

Czasem nasi przyjaciele, czy druga połówka jest bliższa niż właśni rodzice lub dziadkowie. Warto to sobie uświadomić – nie trzeba kochać rodziny za wszelką cenę – każdy jest człowiekiem i to naturalne, że ktoś nam nie pasuje, więc czemu mamy się zmuszać do kochania kogokolwiek? Nie wybieramy na przyjaciół każdego kto popadnie, a osoby z którymi jesteśmy kompatybilni. Nie miejmy więc pretensji do samych siebie, że po prostu nie lubimy kogoś z naszych najbliższych. To pierwszy krok ku zdrowszej relacji z samym sobą.

Myśląc więc o wigilii wśród własnej rodziny zastanów się – czy naprawdę musisz się męczyć i tam jechać. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że lepiej będzie dla każdego, abyś spędził święta wśród np. przyjaciół, to nie zmuszaj się i zrób tak, jak serce Ci podpowiada – też masz się czuć dobrze w ten zimowy czas.

Co robić jeżeli jednak spędzasz święta z rodziną, z którą masz trudne relacje?

Grafika - co robić gdy nie masz wyjścia

Jeżeli zdecydujesz się jednak przyjechać do rodziny, gdzie atmosfera nie sprzyja tej świątecznej, to zwróć uwagę na kilka aspektów, które mogą Ci pomóc spędzić ten czas lepiej.

 

1. Nie nastawiaj się
Musisz myśleć realistycznie podejście – nie oczekuj, że ktoś się zmieni w tym roku, jeśli przez wiele lat zachowywał się w jakiś sposób. Lepiej nastawić się do tego wydarzenia rozsądnie, aby nie doznać rozczarowania.

 

2. Nie stresuj się przedwcześnie
Nie pozwól sobie zakładać katastrofy w te święta. Stoicki spokój jest tutaj kluczem. Jeżeli będziesz się denerwować to podświadomie sam możesz wywołać potencjalne sytuacje, które okażą się kulminacją wszystkich Twoich złych myśli.  

3. Skup się na osobach, które lubisz
Jeżeli w gronie osób, z którymi spędzasz święta masz osoby, które naprawdę lubisz, to staraj się podczas wizyty u bliskich spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Dzięki temu ominiesz kolejne frustracje zachowaniem innych członków rodziny i naprawdę spędzisz dobrze czas.

4. Nie poruszaj kontrowersyjnych tematów
Zjazdy rodzinne to często moment na rozmowy polityczne, czy religijne. Przez to też w rodzinie dochodzi do kłótni. Postaraj się więc unikać tych tematów lub je skracać płynnym przejściem na neutralny grunt. Dzięki temu istnieje szansa, że krewni nie będą brnąć w bezsensowną dyskusję, która nic nie zmieni w poglądach innych. 

5. Pamiętaj, że masz wpływ jedynie na swoje reakcje
Nie próbuj na siłę nikogo zmieniać. Możesz panować jedynie nad swoim zachowaniem. Jeżeli wiesz, że Twoje argumenty nie przekonają drugiej osoby staraj się po prostu nie wchodzić w to zbyt emocjonalnie. Zadbaj o swoją własne zdrowie psychiczne. 

6. Tolerancja przede wszystkim
Nie mówimy tu o tym, żeby starać się zrozumieć drugą stronę (oczywiście to zawsze jest klucz do rozwiązywania konfliktów), ale postaraj się szanować poglądy innych. Tolerancja pozwoli Ci na mniejszy wkład emocjonalny z Twojej strony. 

7. Pomyśl o atrakcjach 
Czasem planszówka, czy gra świąteczna może uratować atmosferę. Ciężko w niej poruszyć tematy tabu, a krewni będą mogli się skupić na zdrowej rywalizacji. Pomyśl o zabawach, które będą mogły łączyć członków rodziny, a nie ich rozdzielać. 

8. Jeżeli atmosfera jest zbyt ciężka – zawsze możesz wyjść
Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i masz prawo robić co czujesz. Jeżeli nie wytrzymujesz atmosfery w domu, możesz kulturalnie podziękować za spędzony czas i wrócić do miejsca, które daje Ci poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Może nie spotka się to z aprobatą najbliższych, ale to Ty masz być na pierwszym miejscu w Twojej głowie. Nie katuj się, jeżeli nie widzisz efektów, a sytuacja przy stole robi się coraz bardziej napięta. 

 

To nasza lista sposobów, która może Wam pomóc przeżyć te święta. Życzymy Wam przede wszystkim spokoju na ten czas i atmosfery, która umożliwi Wam bezpieczną przestrzeń. Trzymajcie się i postarajcie się zadbać przede wszystkim o siebie!

Ania Cecocho
PR Manager Varsztatovni

Miłośniczka muzyki, wokalistka interesująca się digital marketingiem. Kocha inicjatywy społeczne oraz nowinki ze świata technologii. W wolnych chwilach próbuje nadrabiać premiery filmowe oraz obcować ze sztuką w każdym wydaniu.

W Varsztatovni odpowiada za marketing oraz projekty kreatywne i społeczne Fundacji.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.