fbpx
Po długim okresie odpoczynku od obowiązków i nauki, łatwo wypaść z rutyny i dużo trudniej o koncentrację.
Co zrobić, aby na nowo nauczyć się koncentrować na zadaniach, których przyjdzie nam się podjąć?


Oto 6 sposobów, które pozwolą Ci na skuteczniejsze przyswajanie i utrwalanie wiedzy.

KROK PIERWSZY

Zadbaj o swoją przestrzeń do nauki! 
Często nie zdajemy sobie sprawy, że to na przykład porozrzucane rzeczy, niepościelone łóżko czy sterta pustych naczyń wmieszana w Twoje książki, mogą być elementami przez które łatwiej jest się rozkojarzyć. Warto przed przystąpieniem do nauki zastanowić się, czy biurko, przy którym się uczysz, jest też odpowiednim miejscem na talerz po wczorajszym obiedzie.


KROK DRUGI

Notuj, notuj, notuj!
Nie zdawaj się na swoją pamięć, zapisuj nawet krótkie hasła, zagadnienia, do których w każdej chwili będziesz mógł wrócić. Warto, byś wszystkie swoje zapiski kompletował w jednym miejscu – może to być zwykły zeszyt, teczka, lub nawet folder na komputerze, jeśli jesteś zwolennikiem pracy przed ekranem. Zbiór informacji w łatwo dostępnym dla Ciebie miejscu, umożliwi Ci szybszy powrót do odnotowanych pojęć, uwolni Cię od ciągłego wertowania kartek podręcznika.


KROK TRZECI

Przerwa to ważna sprawa.
Wyznacz czas, który przeznaczysz na naukę. Znasz swoje możliwości najlepiej, sam wiesz jak długo jesteś w stanie skupiać się na jednej rzeczy, zanim Twój umysł zacznie się męczyć. Dobrym sposobem jest planowanie przerw. Możesz nawet ustawić alarm (na przykład po 45 minutach nieustannej nauki – 10 minut przerwy). Po upłynięciu wyznaczonego czasu, zrób sobie przerwę na zregenerowanie sił, wstań, rozciągnij się, spraw sobie przyjemność swoim ulubionym napojem lub przekąską i po upływie zaplanowanego czasu na przerwę wróć do nauki. W ten sposób przyswajanie wiedzy nie wydaje się AŻ TAK niekończące. Jeśli tego dnia nie uda Ci się zrobić tyle, ile byś chciał, przy kolejnym razie spróbuj wydłużyć czas nauki lub skrócić przerwę. Na pewno znajdziesz swój złoty środek.


KROK CZWARTY

Podziel się z kimś przyswojoną wiedzą.
W chwili tłumaczenia innym zagadnień, których się uczyliśmy, utrwalamy je jeszcze bardziej. Staramy się wtedy przedstawić sens w jak najbardziej prosty i zrozumiały sposób dla rozmówcy, zmuszając nasz umysł do generowania najistotniejszych dla pojęcia elementów. Jest to metoda dużo bardziej praktyczna niż robienie powtórek samemu sobie w głowie, a ktoś jeszcze może na tym skorzystać.


KROK PIĄTY

Nie wszystko na raz!
Nie bądź wielozadaniowy… Możesz się łatwo przeliczyć. Nie wplataj nauki w codzienne czynności. Przeznaczanie każdej wolnej chwili na naukę nie sprawi, że będzie skuteczniejsza. Nie możesz myśleć o obiedzie na palniku podczas robienia powtórek. Jesteś wtedy podatniejszy na szybkie stracenie koncentracji, a czas nauki zamiast się skrócić – wydłuży się.


KROK SZÓSTY

Pracuj metodycznie!
Jeśli chcesz zatrzymać zdobytą wiedzę na dłużej, musisz zadbać o to, by regularnie i metodycznie z nią pracować. Świetną metodą jest na przykład zapisanie się na warsztaty! Pracując w grupie zyskasz motywację do regularnej pracy, oraz inspirację, która płynie ze wspólnego rozwijania pasji. Ucząc się od profesjonalistów zyskasz narzędzia i metody, których ciężko nauczyć się pracując w pojedynkę i pójdziesz „na skróty” we wchodzeniu na nowy poziom umiejętności. W Varsztatovni organizujemy zajęcia z licznych tematyk artystycznych takich jak wokalistyka, aktorstwo, pisanie kreatywne czy taniec, również w formie online. Polecamy się!

Tekst dla Varsztatovni napisała Inez Szawiel. Dzięki!