fbpx
Koncept – rzecz niezbędna przy tworzeniu projektów – również tych artystycznych. Jest to fundament naszego przyszłego dzieła. Nie sposób więc go pominąć przy tworzeniu własnych prac. Tak też jest w przypadku pisania fabuły do książki. Jak więc podejść do pisarskiego konceptu? Na czym się skupić podczas jego tworzenia? Czego nie może zabraknąć oraz po co w ogóle potrzebny jest nam koncept? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższych wpisie!

Czym jest koncept?

Zacznijmy od tego czym dokładnie jest koncept – bez tej wiedzy nie będziemy mogli przejść do kolejnych kroków. Tak więc koncept to idea, określenie celu, który ma bezpośredni wpływ na kształt tworzonego dzieła i na jego późniejsze użytkowanie. Koncept to jednak nie tylko pomysł. To także forma zmaterializowania tego pomysłu – stworzenie szkicu, który będzie właściwym fundamentem naszej wizji, zarys mechaniki naszego dzieła i zebranie w spójną, logiczną całość naszych myśli dotyczących naszej pracy. Jak możemy to przenieść na koncept fabuły?

Czas na pomysł!

Aby stworzyć koncept fabuły należy skupić się najpierw na samym pomyśle, czyli pierwotnej odpowiedzi na pytanie “o czym jest moja książka”. To absolutne źródło i serce książki, którą chcemy stworzyć! Pomysłem na książkę może być splot wydarzeń lub uniwersum, w których dzieje się cała fabuła. Może dotyczyć jakiegoś historycznego wydarzenia, zagadki z przeszłości lub świata, który widzimy za kilka lat. Pamiętajmy, że pomysł nie musi być oryginalny. Może być kalką, tematem poruszanym już przez wielu twórców. Ważne, aby był naprawdę intrygujący. To właśnie pomysł sprawia, że zerkając na tytuł i czytając tylną okładkę (tak zwanego blurba) podejmujemy pierwszą decyzję czy jesteśmy w ogóle zainteresowani danym dziełem czy przechodzimy dalej. Pomysł to tzw. pierwsze sito naszego konceptu książki i fabuły, dlatego warto mu poświęcić więcej niż 5 minut.

Powoli do fabuły

Gdy już pomysł na fabułę pojawi się w naszej głowie – przechodzimy właśnie do tworzenia pierwszych szkiców tejże fabuły. Fabułę musimy w przypadku konceptu traktować jak “drogę”. Oznacza to wyboje, zwroty akcji, emocje, radości, smutki i rozczarowania, czyli odpowiedź na pytanie “co przydarzyło się naszemu bohaterowi?”. To są właśnie wszystkie elementy, dzięki którym czytelnik nerwowo przewraca kolejne strony historii i pragnie kupić kolejny tom. Ważne by koncept naszej fabuły był spójny i kierował całość w niezwykłym i satysfakcjonującym kierunku. Ważne również, aby nasz “szkic” był logiczny, nawet jeżeli opisujemy świat fantastyczny. Jeżeli ni stąd ni zowąd postanowimy wezwać gwiezdną flotę a główna bohaterka okaże się jakiegoś rodzaju wybrańcem, czytelnicy będą zastanawiali się co tu się właściwie wydarzyło. Każda kwestia musi mieć swoją genezę i znaczenie.

Styl jest ważny

Następnym krokiem w tworzeniu konceptu jest zastanowienie się nad stylem w jakim opiszemy naszą wizję. To pozwoli nam spleść fabułę i wybrzmieć pomysłowi. Chwyci dwa wcześniejsze elementy i spoi w jedno. Jest to chyba najtrudniejszy krok w tworzeniu konceptu, ponieważ styl i warsztat pisania to podstawa podstaw, która musi być na pewnym sensownym poziomie żebyśmy przeszli dalej.

Planowanie krok po kroku

Czas na planowanie fabuły krok po kroku – to pozwali nam się nie zgubić i wytrwać w pracy. W tworzeniu planu powieści pomagają tak zwane kamienie milowe. To nasz mały plan ramowy streszczający fabułę powieści zanim zostanie ona konkretnie napisana. Gdzie nasz bohater ma znaleźć swój cel, gdzie ma natrafić na przeciwności losu, gdzie odkryć jakąś wielką tajemnicę i co ma się zdarzyć na końcu. Dzięki kamieniom milowym jesteśmy w stanie pozwolić sobie na swoistą improwizację twórczą, mając jednocześnie mentalną kotwicę, która nie pozwoli nam odpłynąć w strumieniu świadomości.

Voilà! Nasz koncept fabuły jest gotowy – teraz czas na dogłębną analizę bohaterów, porywające dialogi, planowanie harmonogramu pisania, a następnie kontakt z wydawnictwami. Pewnie pytacie skąd macie czerpać wiedzę na ten temat. Spokojnie! Nie zostawiamy Was z niczym – w Varsztatovni ruszył właśnie kurs pisarski, który możecie wykupić i cieszyć się 5 godzinami materiałów tekstowych i wideo oraz ćwiczeniami pomagającymi napisać książkę “Od zera do bestsellera” – koniecznie sprawdźcie nasz nowy kurs i … widzimy się w księgarni na Waszych spotkaniach autorskich!