fbpx

Pragniesz zmienić pracę i w przeglądanych przez Ciebie ogłoszeniach na różnych portalach regularnie trafiasz na termin „kompetencje miękkie”? A może masz problemy z komunikacją interpersonalną, chcesz się rozwijać w wielu kierunkach i lepiej poznać siebie? Niezależnie od powodu, dla którego się tu znalazłeś, musisz wiedzieć, że umiejętności psychospołeczne są niezwykle pożądane przez pracodawców i warto zadbać o ich odpowiedni poziom. Jeżeli zastanawiasz się, czym są kompetencje miękkie i jak je rozwijać, jesteś w doskonałym miejscu. W poniższym wpisie podpowiemy Ci, w jaki sposób podnieść ich jakość.

Kompetencje miękkie – co to jest?

Mianem tym określa się zespół zdolności interpersonalnych oraz osobistych, do których zalicza się m.in. komunikację z innymi osobami, organizację własnej pracy czy też ogólne zachowanie. W odróżnieniu od umiejętności twardych, kompetencje miękkie nie są mierzalne i nie da się ich przełożyć w wymierny sposób na dowody w postaci np. wyników liczbowych. Ten rodzaj zdolności jest coraz częściej pożądany przez pracodawców, którzy wymagają ich od przyszłych podwładnych. Jakie cechy uważane są więc za umiejętności miękkie? Przykłady opisywanych kompetencji można znaleźć zarówno wśród cech osobowościowych m.in. asertywność, kreatywność czy też odporność na stres, jak i interpersonalnych np. zdolność do perswazji lub zdolność do motywowania innych.

Jak rozwijać kompetencje miękkie?

Wszystkie posiadane umiejętności da się rozwinąć – także kompetencje miękkie. Niezastąpiona jednak w tym procesie jest praktyka. W nauce zdolności psychospołecznych pomocne będą systematyczne ćwiczenia w postaci rozmów z innymi ludźmi i chęć przełamywania słabości. W związku z tym na samym wstępie warto zrobić rachunek sumienia i dokonać oceny własnych możliwości. Dobrym rozwiązaniem jest także uczestnictwo w kursie z umiejętności psychospołecznych. Podczas niego otrzymasz solidną dawkę wiedzy oraz wskazówek od profesjonalistów, a także będziesz mieć możliwość ich przetestowania w praktyce. Nauczysz się efektywnie komunikować z innymi, budować wartościowsze relacje czy też przekonasz się, jak zrealizować zakładane cele. Tego typu inwestycja spłaci się szybciej, niż myślisz.

Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje miękkie, nauczyć się skutecznie realizować swoje plany i marzenia czy też lepiej poznać samego_ą siebie – sprawdź nasz kurs online „Niezbędnik rozwojowy”. Znajdziesz w nim mnóstwo praktycznej wiedzy, przydatnych technik i wskazówek od doświadczonego terapeuty.