fbpx

Pasja

Jaką pełni rolę w naszym życiu?

“Trzeba mieć pasję, by nie zwariować w tym szalonym świecie. Z pasją lepiej się żyje, a chwilami pomaga ci przetrwać. Jest jak maska tlenowa.” – Ewa Podsiadły–Natorska, pisarka i dziennikarka

Na początek definicja, żeby było wiadomo, na czym stoimy. Pasja, czyli coś przyjemnego, co sprawia nam radość, daje poczucie spełnienia. Chcemy to robić dla samego robienia, niekoniecznie mając w tym jakikolwiek interes. Według słownika PWN pasja to „wielkie zamiłowanie do czegoś”. Jest w niej duża intensywność. Płynie z serca i nikt z zewnątrz nie może nam jej wyznaczyć. To my musimy ją odkryć – wszystko w naszych rękach. Ale oznacza to też, że nikt nam jej nie może odmówić.

Mówi się często, że pasja to siła napędowa. Że daje energię do działania, że bez niej nie da się niczego znaczącego osiągnąć. Dla niektórych osób pasja to nieodłączna część tożsamości, która wyróżnia ich na tle innych ludzi. Przedstawiają się: Nazywam się tak i tak. Moją pasją jest…

Dawniej oddawanie się pasjom było zarezerwowane dla elit, które dysponowały wolnym czasem i niespożytą energią. Lud pracujący miast i wsi miał niestety takiego luksusu. W ogóle pojęcie czasu wolnego pojawiło się na świecie stosunkowo późno, bo dopiero w latach 50. XX wieku. Dziś żyjemy więc w stosunkowo uprzywilejowanych czasach. Mamy cały wachlarz możliwości, by realizować swoje pasje.

A czy można tak po prostu nie mieć żadnej pasji? Moim zdaniem można jedynie o niej nie wiedzieć albo nie uznawać jej za prawdziwą pasję. To tak jak z pytaniem, czy są ludzie bez żadnego talentu. Założeniem słynnego testu talentów Gallupa jest, że każdy człowiek ma zestaw talentów, tylko o różnej sile. Ponadto niektóre z tych talentów bywają powszechnie uważane za wady. By czerpać z nich korzyści, ich posiadacz_ka musi nauczyć się z nimi pracować. Podobnie niektóre zajęcia mogą nie zostać uznane przez otoczenie za pełnoprawną pasję. Nie oznacza to, że nie mogą nam przynosić szczęścia i spełnienia.

„Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym” – Stephen King

W Varsztatovni trwa miesiąc Pasji. Dlatego w dalszej części tego artykułu pochylimy się nad miejscem pasji w życiu współczesnego człowieka, przyjrzymy się różnym wariantom relacji pasja-praca, a także zastanowimy się, jak pasję odkryć i jak ją pielęgnować.

Poszukiwanie pasji

Proces, który trwa przez całe życie

Odwołajmy się tutaj do pojęcia kształcenia ustawicznego (zaraz zobaczysz dlaczego). Jest to idea przyświecająca współczesnej edukacji, zgodnie z którą by nadążyć za zmianami w świecie i utrzymać się na rynku pracy, musimy nieustannie doskonalić swoje kompetencje i aktualizować wiedzę. Oznacza to, że nie uczymy się już raz a dobrze, w młodości, by potem wykonywać jeden i ten sam zawód przez 40 lat, aż do emerytury.

Ten punkt widzenia można zgrabnie przenieść na pasję. Nie musimy mieć jednej pasji od dzieciństwa i kontynuować jej do końca życia. Tym bardziej, że nasze najwcześniejsze pasje są często zapoczątkowane przez rodziców i bywa, że z czasem przestają pasować do tego, co nam w sercu gra. Z każdym rokiem zmieniamy się, przechodzimy różne etapy, a na każdym z nich możemy mieć inne potrzeby, a co za tym idzie – inne pasje. Ktoś może jako nastolatek być zapalonym fanem festiwali muzycznych i nie wyobrażać sobie bez nich lata. Ale podczas studiów może odkryć, że zaczyna go fascynować przekraczanie własnych granic. Zamienia więc szaloną atmosferę koncertu na hartowanie silnej woli, morsując w przeręblu. Czy to źle? No nie, jeśli to właśnie uwielbia teraz robić. Wydarzenia graniczne w życiu, momenty ewaluacji dotychczasowych osiągnięć często prowadzą do podjęcia nowej pasji i jest to naturalny element naszego rozwoju. Wynika z tego, że wbrew powszechnej opinii nigdy nie jest za późno na nowe hobby.

Pasja vs praca

Czy te dwa wilki można ze sobą pogodzić?

Zacznijmy od najczarniejszego scenariusza: nienawidzisz swojej pracy. W takim przypadku twoja pasja może stanowić dla ciebie antidotum na negatywne emocje. Pracujesz dla pieniędzy i strasznie się męczysz, ale po godzinach odbijasz to sobie, robiąc rzeczy, które kochasz.

Twoja pasja może również być twoją pracą. Modne teraz hasło „Jak przekuć swoją pasję w pracę?” przyświeca licznym kursom, webinarom i poradnikom. Założenie jest takie, że gdy będziesz zarabiać na tym, co kochasz robić, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: osiągniesz szczęście i spełnienie, a twój portfel się wypełni. Sam Konfucjusz zapewnia: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Brzmi to kusząco i z pewnością niejedna osoba świetnie na tym wychodzi. Warto tu jednak mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze, kiedy twoja pasja staje się twoją pracą, dochodzą aspekty, które już niekoniecznie lubisz, a których nie unikniesz. Na przykład papierologia twojego ukochanego studia fotograficznego. Po drugie, jest ryzyko, że zajmując się swoją pasją na co dzień, a nie tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę, szybko się wypalisz i przestaniesz ją kochać.

Pasja może też z powodzeniem dopełniać pracę. Załóżmy, że masz pracę mocno angażującą, wymagającą włożenia w nią dużej ilości energii, np. prowadzenie zajęć z dziećmi. Wtedy możesz skłaniać się ku pasjom wyciszającym, które pozwolą odpocząć zmysłom i dadzą ci siłę na następny dzień. A gdy masz pracę siedzącą, w której spokojnie płynie czas, możesz potrzebować się wyszaleć po godzinach na sali tanecznej. A może być też tak, że masz w sobie tyle energii, że intensywna praca zabiera jej tylko ułamek i chcesz dalej działać na pełnych obrotach w wolnym czasie. Albo przeciwnie, szukasz spokoju i w pracy, i poza nią. Każda z tych opcji jest dobra, jeśli jest dobra dla ciebie 🙂

Tutaj zahaczamy już o pytanie, skąd bierze się w nas konkretna pasja. Jak widzisz, ma często związek z tym, co robimy na co dzień i jaką mamy osobowość. Odpowiada na nasze potrzeby, a przez to daje nam szczęście. Jeśli szukasz pasji, to może być twój punkt wyjścia. Możesz też zaprząc do tego zadania intuicję. Po prostu próbuj różnych zajęć i sprawdzaj, czy to miłość od pierwszego wejrzenia. Bez względu na to, czy wybierzesz metodyczne czy intuicyjne poszukiwania, nie zapałasz pasją do czegoś, czego nie spróbujesz. Tutaj trzeba się przekonać na własnej skórze.

„Chcesz wiedzieć kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz” – Witold Gombrowicz

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja pasja kryje się wśród zajęć artystycznych, zapraszamy cię na warsztaty otwarte w Varsztatovni. A jeśli masz artystyczną pasję i szukasz nowych sposobów, żeby ją rozwijać, możesz od razu wbijać na nasze cykliczne warsztaty i robić to, co kochasz, razem z ludźmi, którzy mają tę samą zajawkę. Po szczegóły zajrzyj tutaj: https://varsztatovnia.pl/warsztaty/

Autor wpisu:

Ela Pogudz
Jr Marketing Specialist w Varsztatovni

Adeptka marketingu internetowego. Po godzinach zapalona zumbiara                    i miłośniczka DIY. Fascynuje ją moc niuansów językowych oraz zawiłości komunikacji międzyludzkiej.

 

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.