fbpx
Październik w Varsztatovni to miesiąc balansu i harmonii. Nie ukrywamy, że często sami wpadamy w wir pracy, pędu w życiu i zapominamy się uspokoić. Mamy jednak kilka sprawdzonych metod na zachowanie tzw. work-life balance, aby zostać jak najbardziej produktywnym zarówno w pracy, ale i poza nią. Sprawdźcie jak zachowujemy codzienny balans i co daje nam siłę na kolejne dni!

Czym jest work-life balance?

Najprościej mówiąc to filozofia mówiąca o tym w jaki sposób odpowiednio od swojego rytmu dnia planować swój czas, aby nie przeciążać się psychicznie i fizycznie. Nie chodzi tu o planowanie zadań w pracy. Chodzi o znalezienie czasu na relaks, pracę, sen i inne aktywności oraz o poświęcenie w tym wszystkim chwili dla siebie. W zależności od tego jaki zawód wykonujemy, potrzeby będą różne. Najważniejsze jest jednak znalezienie zdrowego balansu pomiędzy swoją pracą, a życiem prywatnym, by czuć się produktywnym oraz pełnym energii i pozytywnych wibracji.

Na dzień dobry planowanie dnia i metoda trójpodziału

Zacznijmy od początku, czyli od poranku! Najlepiej zacząć dzień od planowania konkretnych aktywności. Najbardziej sprawdza się przy tym tzw. metoda trójpodziału – nazwaliśmy ją tak ponieważ dzielimy dzień na trzy główne aktywności: praca, czas wolny i sen. Poniżej przedstawiamy Wam szablon, który możecie pobrać, wydrukować lub przepisać go do swojego plannera i wykorzystać go na swój sposób.

Zacznijmy od pracy 

Nniektórzy z Was zapewne mają ustalone godziny pracy odgórnie, inni zaś mogą sobie pozwolić na więcej luzu. Dobrze jest więc uwzględnić sobie przedział czasowy w jakim chcemy pracować. Pamiętajcie! Jeżeli kończycie pracę o ustalonej godzinie, to starajcie się jej pilnować. Weźcie pod uwagę ewentualne 30 minut opóźnienia, ale nie więcej! Aby trzymać się określonych ram czasowych rozdzielcie swoją pracę umiarkowanie – najważniejsze zadania ustalcie na początek dnia, aby na spokojnie się z nimi “wyrobić”. Te luźniejsze taski zostawcie na później, aby w przypadku ich nieskończenia nie siedziały one Wam w głowie przez kolejne godziny wolne od pracy. Warto podchodzić do pracy z nastawieniem, że granice produktywności to nic złego. To, czego nie skończyliście nie musi być brane negatywnie! Najważniejsze to umieć oddzielić swoje myśli w trakcie pracy i po. Jeżeli dobrze zaplanujecie swoje zadania w pracy na dany dzień, to nic się nie stanie, jeżeli dokończycie następnego dnia rzecz, która nie jest pilna.

Czas na trochę luzu

Kolejnym krokiem w planowaniu swojego dnia jest czas wolny po pracy lub szkole. Możecie go rozdzielić na dwie części: aktywność związana ze znajomymi i czas wolny dla siebie. W tej strefie również warto zachować balans. Oczywiście jest to kwestia indywidualna uwarunkowana np. ekstra czy introwertyzmem. Niemniej warto balans ten dopasować do siebie, aby nie przeżywać wewnętrznego zaniedbania relacji, czy problemu z czasem tylko dla siebie. A co można robić w czasie wolnym?

Czas ze znajomymi

Nie ukrywamy, że pomysłów na spędzenie czasu wolnego jest wiele. Nie musimy ograniczać się do wyjścia na piwo. Z doświadczenia wiemy, że wspólne spędzanie czasu w niestandardowy lub bardziej produktywny sposób znacznie pomaga w zachowaniu wewnętrznego szczęścia. Poniżej znajdziecie kilka naszych pomysłów na spędzenie czasu wolnego z przyjaciółmi:

Pikniki – może aktualnie jest już na to za zimno, ale pamiętajcie o tej formie spędzania czasu bliżej wiosny. Kocyk, wino, przekąski i głośnik z dobrą muzyką to świetna propozycja dla tych, którzy potrzebują się wyciszyć, a jednocześnie znaleźć przestrzeń na rozmowę z bliskimi.

Wystawy/spektakle/wyjście do kina – każdy tę formę spędzania czasu zna, jednak chcieliśmy o niej wspomnieć, ponieważ czasem zapominamy, że najprostsze rzeczy są równie satysfakcjonujące. Warto czasem postawić również na bardziej ambitne tytuły filmów, spektakli czy wystaw. Po wyjściu z takiego wydarzenia będziecie mieli wielkie pole do dyskusji i przemyśleń ze znajomymi.

Dodatkowe zajęcia – taniec, wokal, teatr, czy pisanie kreatywne. To nie tylko świetna propozycja na rozwój osobisty w pojedynkę, ale i ze znajomymi! My możemy szczerze polecić jamy impro i taneczne – spotkania raz w tygodniu, gdzie macie szansę uwolnić się psychicznie i fizycznie w gronie niesamowitych osób. Jeżeli myślicie o warsztatach artystycznych, to koniecznie sprawdźcie nasz ofertę – znajdziecie tam preróżne zajęcia w siedmiu największych miastach w Polsce i online!

Terapia dla żołądka i psychiki – dobre jedzenie i klimatyczne knajpki. To świetna propozycja na wspólnie spędzony czas oraz odkrywanie nowych smaków. Wystarczy poszukać dobrych opinii o restauracjach w swoim mieście i niekoniecznie decydować się na McDonald’s czy KFC. Spróbujcie nowych rzeczy jak Ramen, Zupa Pho, czy gruzińskie pierożki! A po sytym posiłku zawsze warto domówić dobrą kawę czy drinka 😉

Samotność też jest potrzebna

Tak jak wspominaliśmy wcześniej – balans pomiędzy spędzaniem czasu z ludźmi, a byciem z sobą samym również jest potrzebny. Nie zapominajcie o selfcare – to również ważne, aby osiągać życiową harmonię! O co w takim razie warto zahaczyć, aby pielęgnować siebie samego?

Treningi – siłownia, trening w domu czy zajęcia fizyczne, to świetny sposób na oczyszczenie się z niepotrzebnych myśli po całym dniu. Ciało ćwiczy – głowa odpoczywa. Nawet nie zauważycie jak podczas treningu zapomnicie o problemach w pracy, czy szkole. Zdecydowanie polecamy wysiłek fizyczny. Jeżeli macie problem z ćwiczeniem samemu i brak Wam w tym motywacji, to polecamy wybrać się na zajęcia grupowe. Na siłowni znajdziecie mnóstwo różnego rodzaju treningów – od jogi po crossfit. Zajęcia grupowe to świetne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i nie lubią zwroku innych osób – na takich zajęciach każdy skupia się na sobie, więc nie ma mowy, że ktoś będzie Was oceniać. A jeżeli lubicie ruch połączony z muzyką, to zdecydowanie możecie wybrać się na nasze jamy taneczne, które wprawią Was w miły muzyczny nastrój i przy okazji pomogą zrzucić kilka kilogramów.

Rozwój duchowy /naukowy – według nas to bardzo ważny aspekt dnia codziennego. Coraz mniej czasu zostaje nam na naukę nowych rzeczy, czy rozmyślanie na tematy bardziej duchowe. Warto to pielęgnować. Mózg również potrzebuje jedzenia w postaci wartościowych informacji. Aby rozwijać się w tym zakresie polecamy Wam naukę języków (np. przy pomocy aplikacji Duolingo), oglądanie wartościowych filmików np. z konferencji naukowych TED, czy czytanie książek. Wybraliśmy dla Was parę pozycji, o które sięgnęliśmy i zdecydowanie możemy polecić:

Esencjalista – Greg McKeown

Autor podpowiada, jak iść przez życie, by niczego nie żałować i nie postępować wbrew sobie. Kluczowym pytaniem, jakie poleca sobie postawić autor, jest: czy rzeczywiście inwestuję swoje siły i zasoby we właściwe działania? Jego sposób na życie zakłada więc, by podejmować jedynie te przedsięwzięcia, które uzna się za właściwe. Dzięki temu można uniknąć uczucia przepracowania połączonego z poczuciem bezużyteczności.

Pułapka szczęścia – Dr Russ Harris

Badania wskazują, że daliśmy się schwytać w psychologiczną pułapkę błędnego koła. Im usilniej dążymy do szczęścia, tym, na dłuższą metę, bardziej cierpimy. Wystarczy jednak, że zastosujemy się do sześciu zasad ACT, a wzbogacimy swoje życie, uczynimy je intensywnym i nadamy mu znaczenie. Porady dr. Harrisa sprawdzają się także w zwalczaniu wielu rodzajów problemów, poczynając od stresu i lęku, a kończąc na depresji i wszelkich uzależnieniach.

Jak dobrze być razem. Więzi, dzięki którym żyjemy szczęśliwie – Rébecca Shankland i Christophe André

Dzięki książce dowiemy się, jak tworzyć wokół siebie sieci wsparcia, jakie cechy warto w sobie pielęgnować, by być wspieranym i dawać oparcie innym, i jak wychowywać dzieci umiejące z tego korzystać. Pomogą nam w tym autorzy tej książki: Rébecca Shankland, psycholożka specjalizująca się w umiejętnościach społeczno-emocjonalnych, i Christophe André, psychiatra i psychoterapeuta zajmujący się w zaburzeniami emocjonalnymi.

Potęga pewności siebie – Brian Tracy

Brian Tracy prowadząc nas krok po kroku, pomaga budować fundamenty wiary w siebie, która będzie trwała przez całe życie. Dzięki książce odkrywamy, jak możemy ustalić, czego naprawdę chcemy, i uwolnimy osobiste siły, aby to osiągnąć.

Sen – co robić przed, aby lepiej nam się spało?

Dotarliśmy prawie do końca. Czas na relaks przed snem, abyśmy mogli się porządnie wyspać. Pamiętajmy – ważne aby spać min. 7 godzin, aby nasz organizm mógł wypocząć. Nie zawsze jednak zasypianie jest proste. Co więc warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny, abyśmy mogli kłaść się spać ze spokojną głową?
Zacznijmy od medytacji. Kilka minut dziennie pozwoli nam wyciszyć myśli i ciało. Jeżeli ciężko jest Wam skupić się na własnym oddechu i zostawić rozmyślanie nad problemami daleko za sobą, to przychodzi z pomocą aplikacja HeadSpace. To dedykowana medytacji aplikacja, która krok po kroku poprowadzi Was przez świat medytacji. Korzystamy i szczerze polecamy!

Kolejnym krokiem jest praktyka wdzięczności przed snem. Najważniejszym powodem praktykowania wdzięczności jest to, że jest ona ściśle związana ze zwiększonym poczuciem szczęścia. Badania opublikowane na stronie amerykańskiego Institutes of Health (Narodowa Biblioteka Medycyny) pokazują, że wdzięczność nie tylko wywołuje uczucie przyjemności, ale także stymuluje obszary regulujące stres w mózgu.
Jak więc zacząć praktykować wdzięczność? Wystarczy, że wpiszecie lub powiecie na głos 3 rzeczy, za które jesteście wdzięczni danego dnia. Gwarantujemy – poziom spokoju i szczęścia nieoczekiwanie wzrośnie.

A gdy już wykonacie powyższe kroki –  czas na sen! Pamiętajcie – nie zabierajcie ze sobą do łóżka telefonu. To czas na relaks. Jeżeli potrzebujecie zewnętrznych bodźców – zdecydowanie postawcie na czytanie książki, a nie na serial, czy przeglądanie portali społecznościowych. Wasz organizm Wam podziękuje.

I tak nasz produktywny, pełen witalności i zdrowego balansu dzień dobiegł końca. Mamy nadzieję, że nasze wspólnie zebrane praktyki pomogą Wam na harmonię i szczęście w codziennym życiu. Powodzenia!

Ania Cecocho
PR Manager Varsztatovni

Miłośniczka muzyki, wokalistka interesująca się digital marketingiem. Kocha inicjatywy społeczne oraz nowinki ze świata technologii. W wolnych chwilach próbuje nadrabiać premiery filmowe oraz obcować ze sztuką w każdym wydaniu.

W Varsztatovni odpowiada za marketing oraz projekty kreatywne i społeczne Fundacji.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.