fbpx

Słyszysz pewnie o tej postawie od najmłodszych lat, lecz na ogół są to puste slogany, które nic nie wnoszą do Twojego życia? Asertywności uczą już w szkole, lecz wbrew pozorom nie polega ona wyłącznie na notorycznym odmawianiu. Wręcz przeciwnie – ciągłe mówienie „nie” może zostać odebrane za niegrzeczne, a także za przejaw braku szacunku dla drugiej osoby. Warto więc wiedzieć, jak postępować, by przekazywane słowa były rozumiane zgodne z zamierzonymi intencjami. Ten artykuł pomoże Ci przekonać się o tym, czym jest asertywność oraz będzie stanowić dla Ciebie podpowiedź, w jaki sposób tę postawę wcielić w życie.

Co to jest asertywność?

To pytanie zadaje sobie duże grono osób. Wiele z nich sprowadza asertywność wyłącznie do sztuki mówienia „nie”. Według definicji jest to jednak termin oznaczający umiejętność wyrażania własnych emocji, postaw czy też zdania w sposób otwarty, który jednocześnie nie narusza praw drugiego człowieka. Własna opinia powinna być wyrażana zdecydowanie, lecz z szacunkiem.

Opisywana umiejętność może wydawać się trudna do opanowania, w szczególności dla osób, które nie są pewne siebie i brak im „siły przebicia”. Jeżeli zastanawiasz się jak być asertywnym w takim przypadku, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zdolność tę da się wytrenować, choć potrzebna jest do tego odpowiednia praktyka. Warto jednak podjąć to wyzwanie, gdyż umiejętność ta jest niezwykle przydatna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Przykłady asertywnego zachowania

Warto dodać, że człowiek nie rodzi się asertywny, a umiejętność tę nabywa się z czasem w wyniku rozwijania relacji międzyludzkich. Zdarzają się przypadki, w których ta postawa ewoluuje w kierunku bycia uległym lub wręcz przeciwnie – w kierunku roszczeniowości. Granica pomiędzy jasnym komunikowaniem własnych potrzeb a wymuszaniem na innych ich akceptację jest zazwyczaj bardzo cienka i na ogół łatwo ją przekroczyć.

Jeżeli więc szef mimo nadmiaru pracy, chce dołożyć Ci obowiązków lub znajomi namawiają Cię na wyjście, na które nie masz ochoty – nie obawiaj się odmówić. Zrób to jednak z pełnym przekonaniem, szacunkiem oraz w sposób zdecydowany. Wyrażanie własnego zdania to tylko jeden z przejawów asertywności. Do grona zachowań zaliczających się do tej postawy zalicza się również m.in. umiejętność odpowiedniego reagowania i słuchania innych, zdolność do akceptacji własnych błędów czy też umiejętność przyznania się do błędu i przeprosin.

Jak nauczyć się asertywności?

W związku z tym, że asertywność to cecha nabyta, można jej się nauczyć, a także starać się ją sukcesywnie rozwijać. Kluczowa jest jednak praktyka, gdyż teoretyczna wiedza niestety nie wystarczy. Warto rozpocząć rozwijanie tej umiejętności od dedykowanych szkoleń. Podczas kursów nauczysz się m.in. wykorzystywać zdobyte informacje w życiu prywatnym i zawodowym, a także odbędziesz treningi asertywności z doświadczonym prowadzącym. Wspomniany kurs może być dla Ciebie początkiem efektywnej zmiany osobistej, która przyniesie Ci szereg korzyści i sprawi, że bez problemu osiągniesz zamierzone cele.

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje z komunikacji i asertywności, sprawdź nasz kurs online, w którym zawodowy terapeuta dzieli się praktyczną wiedzą i wskazówkami prosto ze swojego gabinetu.