fbpx

 

To sztuka jasnego, poprawnego i zrozumiałego wypowiadania słów. W kontekście czynności zawodowych — mowy publicznej, wystąpień w teatrze, a nawet przy śpiewaniu, dobra dykcja wpływa na zrozumienie przekazu. Obejmuje ona artykulację, intonację oraz kontrolę tempa mowy. Z oczywistych powodów, wyraźne mówienie to również ważny element życia prywatnego, dlatego warto rozwijać tę umiejętność, aby skuteczniej komunikować się nie tylko w sferze zawodowej, ale też zwyczajnie na co dzień. Od czego zależy poprawne wysławianie? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdują się w tym artykule!

Co wpływa na dykcję?

Wyraźnie mówienie zależy od sprawności aparatu artykulacyjnego — języka, warg, podniebienia miękkiego oraz żuchwy. Zagrożeniem dla poprawnej dykcji są również wszelkie wady wymowy, dlatego warto im zapobiegać, aby nie mieć problemów z porozumiewaniem się na przyszłość. Istotne są także nieprawidłowości związane z oddychaniem jak przykładowo zbyt płytki oddech. Po pierwsze, prowadzi on do szybszego zmęczenia i utraty kontroli nad głosem. Po drugie, przeszkadza w utrzymaniu stabilnej intonacji i długości fraz. Warto więc pracować nad głębokim oddechem, aby poprawić wydolność głosową i skuteczność komunikacji werbalnej.

Po co nam dobra dykcja?

Powodów jest kilka. Wyraźnie mówienie jest korzystne zarówno dla mówcy, jak i słuchaczy, gdyż poprawna dykcja:

  • jest przyjemna w odbiorze,
  • pozytywnie wpływa na komfort rozmówców,
  • zwiększa poczucie własnej wartości.

Jak poprawić dykcję?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, działających zarówno w sferze artystycznej, jak i biznesie. Problem dotyczy także zwykłych hobbystów. Dlatego wszystkim tym osobom podpowiadamy, że kluczem do poprawnej dykcji są regularne ćwiczenia polegające na szybkim powtarzaniu samogłosek i mówienia łamańców językowych. Dobrym pomysłem jest również zapisanie się na odpowiednie warsztaty i kursy. Polecamy Ci te organizowane w wielu miastach w Polsce przez Fundację Varsztatovnia – zapisy trwają przez cały rok. Sprawdź, a przekonasz się, że warto.