fbpx
W styczniu 2022 roku rozpoczęliśmy inicjatywę Kręgów spotkaniowych którą realizujemy do dziś. W tym poście chcielibyśmy podzielić się z Tobą historią tego przedsięwzięcia, wizją która za nim stoi oraz tym dlaczego jest to dla nas tak ważny projekt. 

Geneza Kręgów

 

Historia Kręgów Młodych Dorosłych rozpoczęła się od naszej wizyty na Kręgach Mężczyzn organizowanych przez Grupę Performatywną Chłopaki na którą wybrały się dwie osoby z naszego teamu, które aktualnie zajmują się koordynacją KMD – Michał Łyszkowski i Piotr Kaliński (którzy, jak się złożyło są również założycielami Fundacji Varsztatovnia). Ogrom inspiracji i wiedzy z jaką stamtąd wyszliśmy zmotywował nas do rozpoczęcia własnych spotkań. 

 

Zdecydowaliśmy, że grupą docelową Kręgów będą młodzi dorośli z kilku powodów:

Po pierwsze – w dobie pandemii w wyniku zdalnej formy nauczania i pracy młodzi dorośli byli jedną z grup najsilniej przeżywających negatywny wpływ izolacji społecznej co przełożyło się na rozwiązanie grup i wspólnot których byli częścią – na ten problem społeczny odpowiadaliśmy już realizując grupy dyskusyjne online w ramach realizowanego podczas pandemii projektu Wilga – z doświadczeń pozyskanych w tym projekcie chcieliśmy skorzystać też w tym przypadku. 

Po drugie – młodzi ludzie częściej nie są w stanie finansowo pozwolić sobie na wsparcie psychologa, co dodatkowo odbiera im jedną z możliwych opcji uzyskania wsparcia. 

I finalnie po trzecie – Fundacja Varsztatovnia jest organizacją tworzoną właśnie przez młodych dorosłych. Na własnej skórze doświadczyliśmy wyzwań i problemów dorosłego życia i są dla nas bardzo aktualne. 

 

Nasze pierwszy Krąg zrealizowaliśmy w Pałacyku Konopackiego, który jest filią Domu Kultury “Praga” z którym współpracujemy od początku istnienia Fundacji (a nawet jeszcze wcześniej, gdy byliśmy jeszcze grupą nieformalną). Po pierwszym spotkaniu od razu mieliśmy pewność, że ta inicjatywa jest potrzebna i jest to coś co chcemy kontynuować.

Czym są Kręgi?

 

W dużym skrócie jest to bezpieczna przestrzeń do dzielenia się własnymi doświadczeniami, wyzwaniami, emocjami i przemyśleniami w formie moderowanej dyskusji. Krąg od innych form dyskusji grupowej wyróżnia jego demokratyczność – zasady jakie obowiązują na każdym spotkaniu ustalamy indywidualnie ze wszystkimi obecnymi dbając by dla każdego były zrozumiałe i zgodne. W przypadku odmiennych perspektyw staramy się dojść do konsensusu a jeśli jest to niemożliwe – rozstrzygamy je głosowaniem (na jednym z Kręgów głosowaliśmy nad tym czy powinniśmy otworzyć okna). 🙂

W trakcie każdego spotkania moderatorzy dbają o przestrzeganie regulaminu po jego uprzedniej akceptacji przez wszystkich obecnych.

W trakcie Kręgu używamy różnych form moderacji ale najczęściej dzieli się on na tzw. Krąg Otwierający (przestrzeń dla każdego by przywitał się z grupą i podzielił się z czym przychodzi), Duży Krąg (przestrzeń na rozwinięcie wątku rozpoczętego na Kręgu Otwierającym, nawiązanie do wypowiedzi innych lub rozpoczęcie dłuższej wypowiedzi na nowy temat z założeniem że każdy ma do dyspozycji jedną wypowiedź), Otwarty Krąg (wypowiedzi moderowane bez limitu ilości wypowiedzi na uczestnika pozwalające na bardziej swobodną dyskusję) oraz Krąg Zamykający (przestrzeń na podzielenie się refleksjami na temat Kręgu, podsumowanie i pożegnanie). 

 

Spotkanie w kręgu trwa zwyczajowo 3,5 godziny – co może wydawać się bardzo długim czasem, jednak – co potwierdzają wszystkie poprzednie Kręgi – czas upływa bardzo szybko a większa przestrzeń czasowa pozwala każdemu na zgłębienie tematu przewodniego. 

A jeśli o tematach przewodnich już mowa – każdy Krąg ma własny, który służy jako podstawa do dyskusji i inspiracja do wypowiedzi. Na poprzednich spotkaniach były to między innymi walentynki, samotność, konflikt, poszukiwanie własnego miejsca, lęk i balans.

Gwarancja miejsc dla nowych osób

Podczas realizacji Kręgów kierujemy się wartością inkluzywności – chcemy by KMD były otwarte na nowe osoby i nie stały się zamkniętą na nowe twarze grupą. Dlatego na Kręgach w miastach rezerwujemy część miejsc zapisowych dla osób, które pojawiają się pierwszy raz. Mimo to zależy nam też, by tworzyć bezpieczną przestrzeń i żyjącą społeczność, nie wykluczając nikogo. Dlatego np. na Kręgach warszawskich po wprowadzeniu rezerwacji miejsc dla nowych osób zdecydowaliśmy się organizować Kręgi częściej niż raz na miesiąc. 

Posłuchaj o Kręgach Młodych Dorosłych

 

Jeśli wolisz słuchać niż czytać – zapraszamy do przesłuchania odcinka podcastu Dobrostan, w którym założyciele KMD – Michał i Piotr opowiadają o jego genezie:

Po co to komu?

 

Fundamentalną wartością na jakiej stoi Fundacja Varsztatovnia jest społeczność – wierzymy że najwięcej uczymy się od innych ludzi, a bezpieczna przestrzeń jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania ludzi w społeczeństwie. Właśnie dlatego w ramach Kręgów staramy się stworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń opartą na wartościach inkluzywności, akceptacji, otwartości i dialogu. 

Na własnym przykładzie zauważyliśmy, że w trudnych momentach czasami to, czego potrzebujemy to możliwość bycia wysłuchanym. Sama świadomość tego, że inni również zmagają się z podobnymi wyzwaniami, odczuwają coś w podobny sposób lub widzą świat podobnie potrafi dać nam siłę do działania i poczucie tego, że nie jesteśmy sami. 

Co jednak ważne – Kręgi są też miejscem wymiany perspektyw – przestrzenią w której możemy zobaczyć różnice w podejściu do ważnych życiowych spraw, nabrać dystansu i poszerzyć horyzonty. Lubimy mawiać że Krąg to takie miejsce w którym każdy przychodzi z workiem puzzli które wysypuje na środek. Często okazuje się, że ktoś ma element do naszej układanki, a my do czyjejś. W efekcie na Kręgu każdy z nas jest zarówno uczniem jak i nauczycielem. 

Co uważamy za jeden z największych sukcesów tego przedsięwzięcia – spotkania nie kończą się na samych Kręgach. Wokół Kręgów Młodych Dorosłych powstaje społeczność która żyje – uczestnicy spotykają się na eventach, grają wspólnie w planszówki i organizują spotkania integracyjne których sami z radością jesteśmy częścią. 

 

Ze spotkań każdy wyciąga coś innego – dla niektórych jest to społeczność, nowe relacje i ciekawa przygoda. Dla innych – wiedza, wsparcie czy nowa perspektywa. Nie mamy jednak wątpliwości że jest to przedsięwzięcie potrzebne – mimo jego niewielkiej skali w porównaniu do innych projektów Fundacji jesteśmy z niego bardzo dumni, bo doskonale wpisuje się w misję jaką realizuje Varsztatovnia. 

Dołącz do Kręgów Młodych Dorosłych!

 

Wartością jaka przyświeca nam w realizacji KMD jest inkluzywność – dlatego do udziału zapraszamy każdego młodego dorosłego, a nowe twarze zawsze są mile widziane. 

Poniżej znajdziesz linki do zapisów na Kręgi w poszczególnych miastach (jeśli wejdziesz na stronę i zapisy będą zamknięte wypatruj nowego wydarzenia na naszym facebooku):

Krąg Młodych Dorosłych w Warszawie

Krąg Młodych Dorosłych w Łodzi

Krąg Młodych Dorosłych we Wrocławiu

Krąg Młodych Dorosłych w Szczecinie

Krąg Młodych Dorosłych w Krakowie

Jeśli powyżej nie ma Twojego miasta – bez obaw! Z biegiem czasu rozwijamy inicjatywę KMD i planujemy dotarcie do wszystkich miast w których działa nasza Fundacja (a może nawet i dalej). Jeśli chciał(a)byś pomóc nam w organizacji Kręgu w miastach poza Warszawą – skontaktuj się z nami mailowo: [email protected] 🙂

Michał Łyszkowski
CEO Varsztatovni

Zapalony aktor i działacz społeczny. Swoją przygodę z pracą społeczną rozpoczął od projektów lokalnych. W wolnych chwilach zwiedza odległe zakątki kraju i stresuje się pracą.

W Varsztatovni odpowiada za project management, wizję oraz finanse Fundacji.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.