fbpx

Nie ulega wątpliwości, że życie codzienne każdego z nas jest oparte w znacznym stopniu na pracy głosem. To właśnie za jego pomocą komunikujemy swoje podstawowe potrzeby już od pierwszych lat życia. Istnieją jednak zawody, w których wypowiadane słowo ma szczególną wartość. Są to profesje, takie jak nauczyciel, prezenter, aktor czy też piosenkarz. Bez względu na to czy występujemy przed ogromną publicznością, czy przedstawiamy projekt przed zaledwie kilkoma współpracownikami, istnieje coś, co jest niezwykle istotne dla poprawnego oraz efektywnego wysławiania się, a tym czymś jest emisja głosu.

Emisja głosu – co to?

Najprościej rzecz ujmując, emisja głosu jest to proces wydobywania się dźwięku z aparatu mowy. Aby mówić lub śpiewać emisyjnie konieczne jest zaangażowanie aż trzech układów – oddechowego, fonacyjnego oraz artykulacyjnego. Dopiero połączenie wszystkich tych składowych pozwoli na osiągnięcie pełnego sukcesu, a zatem na mówienie wyraźnie, bez dodatkowego wysiłku.

Mikrofon - kurs emisji głosu

Zadbaj o oddech

W kontekście emisji głosu oddech jest niezwykle istotny. To właśnie dzięki niemu możemy wypowiadać długie zdania lub śpiewać długie frazy bez nadmiernego wysiłku wywołanego zbyt małą ilością powietrza oraz jego nieumiejętnym gospodarowaniem. Najbardziej ekonomiczny i optymalny dla prawidłowej emisji głosu jest oddech przeponowo-żebrowy. Przy świadomym zastosowaniu podparcia istnieje możliwość uzyskania wydłużonej fazy wydechowej (jesteśmy w stanie wypowiedzieć więcej na jednym oddechu) oraz skróconej fazy wdechowej (sam proces nabierania powietrza zajmuje bardzo mało czasu, co ułatwia na przykład śpiewanie szybkich piosenek).

Fonacja – co warto wiedzieć?

Prawidłowe operowanie wdechami i wydechami to tylko część sukcesu. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest bowiem również fonacja. Odpowiada ona za czynności strun i fałdów głosowych. Głos powinien być wydobywany swobodnie, bez nadmiernego napięcia mięśni krtani i szyi, gdyż pozwoli to na zaprezentowanie całego wachlarza swoich umiejętności wokalnych – od bardzo niskich do wysokich dźwięków. Jest to niezwykle istotne podczas śpiewu lub w czasie występowania na deskach teatru. Fonacja dba również o umiejętność modulowania głosu oraz zmiany jego natężenia.

Artykulacja

W zakresie emisji głosu niezwykle istotna jest właściwa artykulacja. Odbywa się ona przede wszystkim przy udziale warg, języka oraz podniebienia miękkiego. To właśnie odpowiednia artykulacja powoduje, że ludzie mówią płynnie i wyraźnie, a jednocześnie bez nadmiernego wysiłku. W zakresie artykulacji warto powiedzieć, że właściwa emisja głosu charakteryzuje się wyrazistą wymową samogłosek i spółgłosek, umiarkowanym tempem mowy, a także szerokim otwieraniem ust.

Higiena głosu

Bardzo istotną informacją jest fakt, że w parze z ćwiczeniami emisyjnymi powinna iść zmiana codziennego trybu życia. Czynniki, takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy też przebywanie w dusznych i niewietrzonych pomieszczeniach są niezwykle szkodliwe dla ludzkiego głosu. Dodatkowo warto pamiętać o aktywności fizycznej, która pozwala na odstresowanie, rozluźnienie mięśni oraz zażycie świeżego powietrza, które jest kluczem do sukcesu w obrębie emisji głosu.

Warsztaty artystyczne

Warsztaty wokalne - Varsztatovnia

W ramach prowadzonych działań zajmujemy się organizacją warsztatów artystycznych. Prowadzone zajęcia są idealne zarówno dla wokalistów, jak i aktorów teatralnych. Podczas lekcji uczymy między innymi podstaw śpiewu, właściwego operowania wdechami oraz odpowiedniego korzystania z rezonatorów głosowych. Pracując z adeptami teatru, korzystamy z niezwykle szerokiej gamy najróżniejszych narzędzi, które pozwalają zapanować nad swoim głosem.

Lekcje indywidualne dla najbardziej wymagających

Zajmujemy się prowadzeniem nie tylko warsztatów, ale również lekcji indywidualnych. Są one przeznaczone dla osób szczególnie świadomych, które chciałyby zatroszczyć się o swój głos i śpiew. Gwarantujemy znakomitą atmosferę na zajęciach oraz kompleksowe podejście w taki sposób, aby efekty pracy były zauważalne już po zaledwie kilku sesjach.