fbpx

Co naprawdę znaczy „Samorozwój”?

Chcesz wprowadzić swoje marzenia w życie i stać się szczęśliwszym człowiekiem?

 

 To właśnie rozwój osobisty może pomóc Ci osiągnąć te cele. Jest to proces w czasie którego dążysz do bycia najlepszą wersją siebie. Obejmuje nie tylko skupianie się na sukcesach zawodowych ale również rozwój na płaszczyźnie emocjonalniej, społecznej czy duchowej.

 

Jest kilka ważnych elementów które mogę pomóc wytyczyć Ci własną drogę do samorozwoju

Samoświadomość

Jest jednym z kluczowych elementów samorozwoju. To umiejętność, która pomaga nam zrozumieć, co naprawdę chcemy w życiu osiągnąć. Daje zdolność do rozpoznawania i zrozumienia swoich myśli, emocji oraz zachowań, przez co wiemy, że nasze decyzje i reakcje nie są przypadkowe, ale wynikają z naszych przekonań, doświadczeń i wartości. 

Jak samoświadomość może pomóc Ci w samorozwoju?

Przede wszystkim rozwijanie samoświadomości pozwala nam zidentyfikować obszary naszego życia, które wymagają uwagi i poprawy. Dzięki temu w dość szybki sposób możemy przeanalizować naszą codzienność i zwrócić uwagę na nasze słabe strony żeby nad nimi pracować.

Samoświadomość sprawia też, że możemy wybrać priorytety na których chcemy najbardziej się skupić. Unikamy w ten sposób rozproszenia uwagi przez co działamy bardziej skoncentrowanie.

Znamy dużo lepiej swoje emocje i ich pochodzenie przez co zarządzanie nimi przychodzi dużo łatwiej i bardziej naturalnie. Możemy nauczyć się radzić sobie ze stresem, lękiem i negatywnymi emocjami co daje nam przestrzeń do podejmowania wyzwań i nowych aktywności w ramach rozwoju osobistego.

Samoświadomość może umożliwić nam lepsze wykorzystanie mocnych stron ponieważ jesteśmy ich bardziej świadomi, co może przyczynić się do większego sukcesu zawodowego i osobistego.

Zdecydowanie warto zadbać o jej rozwijanie, bo ma ogromny wpływ na nasze życie i sposób jego przeżywania.

Umiejętności i Talenty

Rozwój osobisty to także proces zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, doskonalenia tych już posiadanych oraz rozwijania ukrytych talentów. Możemy uczyć się nowych rzeczy w celu rozwoju życia zawodowego ale może to być również kreatywna forma spędzania wolnego czasu, nasze hobby, relaks który zapewnia stymulację mózgu. To właśnie one stanowią podstawę sukcesu w wielu dziedzinach życia.

 

Dlaczego rozwijanie umiejętności i talentów jest istotne?

Wzmacnia pewność siebie – Kiedy zdobywamy nowe umiejętności lub rozwijamy swoje talenty, zyskujemy większą pewność siebie. To sprawia, że jesteśmy bardziej odważni w podejmowaniu wyzwań i nowych możliwości.

Podnosi atrakcyjność na rynku pracy – Rozwijając kompetencje związane z naszą karierą, stajemy się bardziej atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy. To może prowadzić do lepszych ofert i awansów.

Wzmacnia pasję i zainteresowania – Rozwijanie swoich talentów i pasji może sprawić, że życie staje się bardziej pasjonujące. To może być źródłem ogromnej satysfakcji i radości.

 

Dlatego nie wahaj się i rozwijaj swoje zainteresowania w jak największej ilości dziedzin! Przyniesie Ci to dużo radości, będziesz czuł_a, że ciągle odkrywasz fascynujące informacje, a przy okazji staniesz się też bardziej kompetentnym pracownikiem.

 Relacje i komunikacja

 

Tworzenie i utrzymywanie zdrowych, szczerych relacji z innymi ludźmi to kluczowy element szczęścia i sukcesu. Rozwijanie sposobów komunikacji i zrozumienia innych może znacząco poprawić jakość życia. To dzięki umiejętnemu formułowaniu i odbieraniu komunikatów z otoczenia możemy lepiej rozumieć bliskie nam osoby. Warto wziąć pod uwagę doskonalenie tych umiejętności podczas określania naszego celu samorozwoju. Nie są to rzeczy których można nauczyć się w szkole, czy innym miejscu, a mogą bardzo wpłynąć na Twoje codzienne życie i ważne dla Ciebie relacje.

 

Szybki poradnik – Jak możemy ulepszyć naszą komunikację od ręki?

 

Słuchaj uważnie: Skup się na rozmówcy i daj mu przestrzeń do wyrażenia swoich myśli i uczuć. Pokaż, że ważne jest dla Ciebie to co mówi.

Mów w prosty i jasny sposób: Wyrażaj swoje myśli i uczucia w sposób otwarty i bezpośredni. Unikaj komunikatów lub mowy ciała, które mogą wprowadzać w błąd.

Pracuj nad empatią: Staraj się zrozumieć perspektywę drugiej osoby i spróbuj jej nie oceniać.

Co jest jeszcze istotne jeśli chodzi o rozwój i komunikację? –

Nie bój się prosić o feedback! Jak uda Ci się coś stworzyć, ukończyć projekt lub napisać tekst w nowym języku bądź otwarty_a na pokazanie go zaufanej osobie, czy po prostu takiej która się na tym zna, żeby poznać jej opinię, usłyszeć konstruktywną krytykę (która jest niezwykle cenna) i zrobić poprawki. To świetny sposób na szybki progres i nabranie dystansu do swojej pracy.

Wspomniane sprawy są oczywiście tylko kroplą w morzu w tym temacie. Ale jeśli popracujemy tylko nad opisanymi elementami, to nasze relacje rodzinne, romantyczne ale także zawodowe mogą stać się znacznie jaśniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

 

Otwartość na zmiany

 

W dzisiejszym świecie, pełnym nowych wyzwań i zaskakującej technologii, umiejętność radzenia sobie ze zmianami jest niezwykle ważna. To także może być element rozwoju osobistego, który pomaga utrzymać zdrową równowagę psychiczną i emocjonalną, ponieważ zmieniający się świat i różne sytuacje w naszym życiu mogą stać się źródłem nowych szans zamiast zmartwień i stresu.

 

W jaki sposób może to pomóc Ci w samorozwoju?

Twój rozwój osobisty może zacząć się od wyjścia ze strefy komfortu. Dzięki próbie czegoś nowego, eksploracji nieznanych terenów, nauczysz się więcej o sobie samym/samej niż myślisz. Przez nowe doświadczenia również nasz mózg uczy się najlepiej, dlatego im więcej nowości doświadczasz tym plastyczniejszy będzie Twój umysł, a co za tym idzie, będzie sprawny na dłużej.

Przyjmowanie nowych perspektyw to kolejna zaleta otwartości. Pozytywne nastawienie do zmian skutkuje większą ciekawością na inne punkty widzenia. Nie zamykamy się w swojej bańce i jest w nas przestrzeń na poszerzanie swoich horyzontów, stajemy się też bardziej tolerancyjni. To sprawia, że kiełkują w nas nowe pomysły, inspiracje i mamy więcej możliwości.

Nie bez wpływu zostaje też odporność na stres i nagłe sytuacje. Jeśli zmiany z zasady nie wiążą się dla nas z poczuciem braku kontroli i dyskomfortem, to w sytuacji kiedy nawet się nie spodziewamy zmiany, będą one łatwiejsze do zaakceptowania oraz szybciej i w bardziej przemyślany sposób zareagujemy. Pomaga to również szybciej się uspokoić w stresowej sytuacji i wrócić do zwykłych zadań.

Nie możemy też zapomnieć o rozwoju umiejętności adaptacyjnych. Nic nie zapewni nam tak dobrej możliwości dostosowywania się do sytuacji, jak bycie otwarym na progres i zmianę. Kiedy jesteśmy elastyczni i gotowi na różne modyfikacje, łatwiej jest nam zaakceptować nowe warunki i sytuacje.

Zamiast bać się zmian, przyjmij je z otwartym umysłem i myślą, że to może być zawsze zmiana na lepsze!

Work-life balance

 

Nie można zapominać o znaczeniu równowagi między pracą a życiem osobistym. Dbając zarówno o zdrowie psychiczne jak i fizyczne osiągamy lepsze rezultaty w obu sferach życia.

 

Jak utrzymać work-life balance w 3 krokach?

Ustal granice – Określ godziny pracy i przestrzegaj ich. Zwracaj uwagę na swoje potrzeby oraz ilość zadań do zrobienia, nie zawsze musisz przyjmować dodatkowe projekty.

Planuj czas wolny – Planuj czas dla siebie tak samo, jak planujesz spotkania w pracy. Zarezerwuj czas na aktywność fizyczną, hobby i spotkania z bliskimi.

Nie myśl cały czas o pracy – Kiedy skończysz pracę, staraj się całkowicie oderwać od związanego z nią stresu i myśli. To pozwoli Ci naprawdę odpocząć i z większą energią wrócić do niej nastęnego dnia.

 

Mamy nadzieję, że już nikomu nie trzeba przypominać jak ważne jest zadbanie o harmonie między tymi dwoma obszarami. Zostaje tylko naprawdę się postarać i wprowadzić te punkty do swojego życia. Powodzenia!

A kiedy już zdecydujesz co chcesz w sobie doskonalić…

Poza wyżej wymienionymi elementami na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę wybierając swój kierunek samorozwoju, mamy też dla Ciebie kilka porad które mogą pomóc w codziennym dążeniu do tego celu.

Nie zapomnij o optymizmie!

Wszystko się zaczyna od naszego sposobu myślenia. Jeśli nie będziemy pozytywnie nastawieni i podekscytowani tym co chcemy osiągnąć, nie będziemy mieć wystarczająco motywacji żeby konsekwentnie dążyć do celu – szczególnie jeśli wymaga to wysiłku, zaangażowania i może zająć dłuższy czas.

 

Daj sobie czas

Zdobycie nowej umiejętności lub rozwój kompetencji mogą trwać czasami naprawdę długo. Samorozwój, to droga która może zająć całe życie i zawsze będą obszary które możemy w sobie udoskonalić. Budujmy w sobie pokłady cierpliwości i wyrozumiałości, nie wszystko musi wyjść nam od razu dobrze. Wymagajmy od siebie ale zawsze mierząc siły na zamiary i nie przemęczając się, ponieważ to z pewnością przyniesie odwrotne skutki do zamierzonych.

 

Spersonalizuj swój cel i zmieniaj go kiedy jest to potrzebne

Cel który sobie wybierzesz niech będzie dostosowany idealnie do Ciebie. Nie sugeruj się jeden do jednego tym co robią inni w ramach rozwoju osobistego, nawet jeśli są to Twoje największe autorytety. Przemyśl co jest Tobie potrzebne do bycia szczęśliwszym i bardziej spełnionym człowiekiem. Pamiętaj też, że jeśli okaże się, że to co sobie postanowiłeś jednak nie jest tym czego potrzebujesz lub Twoja sytuacja życiowa się zmieniła, nie bój się zmienić celu i go zmodyfikować, nie oznacza to porażki! Twój cel powinien być również dobrze sprecyzowany, mierzalny, ambitny i osadzony w czasie ale więcej o tym dowiesz się w naszym darmowym ebooku.

 

 Pamiętaj!

Rozwój osobisty to niekończąca się podróż, dostosowana do naszych ambicji, potrzeb i aspiracji. Istnieje wiele różnych metod, które możemy wykorzystać do jego osiągnięcia. Może to być czytanie inspirujących książek, słuchanie podcastów, uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach, czy regularna praktyka medytacji. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, wiedz, że kluczem do sukcesu jest zaangażowanie, cierpliwość i wiara w siebie. Pamiętaj, żeby się doceniać na tej ścieżce i cieszyć nawet z małych osiągnieć!

 

Więcej o tym jak zaplanować swój rozwój dowiesz się z darmowego e-booka „10 kroków do samorozwoju” który już niebawem będzie dostępny po zapisaniu się do naszego newslettera!

Michaela Kucharska
Kreacja i media

Wielbicielka wszystkich kotowatych z pasją do głaskania. Poza tym interesuje się kulturą i działaniem społecznym w swoim lokalnym środowisku.

W Varsztatovni pomaga tworzyć treści marketingowe oraz copywriterskie.

Ten wpis jest częścią kampanii Społeczństwo Przyszłości – celów Fundacji Varsztatovnia z kategorii Społeczeństwo.